Nuk pyesin për COVID, 12 mijë shqiptarë të Kosovës dynden drejt Shqipërisë, krijohen radhë të gjata mjetesh në Morinë

COVID-19 duket se nuk ekziston për shqiptarët e Kosovës, pasi radhë të gjata mjetesh janë krijuar në Morinë, të cilët po dynden drejt Shqipërisë.

Nxitur nga temperaturat e ngrohta në vendin tonë, mijëra shqiptarë nga Kosova po vijnë drejt Shqipërisë për të kaluar fundjavën apo edhe për shërbime shëndetësore.

Për pasojë radhë të gjata mjetesh me targa të Kosovës për të hyrë në Shqipëri janë krijuar në doganën e Morinës, deri në territorin e Kosovës.

Mësohet se rreth 12 mijë shqiptarë të Kosovës dhe 4500 mjetë kanë kaluar kufirin në doganën e Morinës, ndërkohë që për të hyrë në territorin shqiptar pritjet zgjasin deri në 30 minuta.

Për të përballuar fluksin, policia kufitare po punon me 5 sportele dhe procedurë të përshpejtuar, por radha mbetet sërish shumë e gjatë.

Vetëm këtë janë kanë hyrë në Shqipëri, rreth 20 mijë shtetas kosovarë.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Astrit zyberaj: 07/02/2021 16:39

  Stop calling them Albanians of kosova,they're the same like Albanians from vlora, shkodra,korca,kukes ect.there is no reason for them to go through check points. Enough is enough. Love you all.

  Përgjigju
 • Iris: 07/02/2021 02:40

  /VERA/ ,ne radhe te pare i pranojne vellezerit e tyre ,ketej kufirit; ne rradhe te dyte,kur keta kane pare bote me sy,ti dhe une as ne revista nuk na lejohej te shikonim si dukej bota,jo me te shkonim.Ky eshte turizem patriotik dhe do t'a kene gjithmone deren te hapur mes nesh!!

  Përgjigju
 • vera: 06/02/2021 20:31

  PO kush i pranon keta ,,,asnje nuk i do ,,prandaj vijne ketu..

  Përgjigju
  • Astrit: 07/02/2021 16:47

   Ata nuk nevoje per lejen e askujt,ata vijne si djali tek nena.

 • Wayne: 06/02/2021 10:55

  Të hiqët kjo varrë e vëndosur 100 vjet më par midis një trupi ni her e përgjithmon

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Mbyti të ëmën me qese plastmasi, fqinjët e tronditur në Përmet: S’e dinim që i biri kishte depresion, është ekselent! Doktorët s’i dhanë asgjë

Mbyti të ëmën me qese plastmasi, fqinjët e tronditur në Përmet: S’e dinim që i biri kishte depresion, është ekselent! Doktorët s’i dhanë asgjë