25 vite nga dhuna ndaj Edi Ramës! Gazetat e kohës: Goditet për vdekje nga falangat e pushtetit të PD! Ishte duke shkruar kundër Berishës

25 vite nga dhuna ndaj Edi Ramës! Gazetat e kohës: Goditet për vdekje nga falangat e pushtetit të PD! Ishte duke shkruar kundër Berishës

Edi Rama i dhunuar në vitin 1997

Më 22 janar 1997 u rrah barbarisht në shtëpinë e tij në Tiranë, pedagogu i atëhershëm i Akademisë së Arteve, kryeministri i sotëm i Shqipërisë Edi Rama. Lajmin atë kohë e pati botuar “Koha jonë”.Sipas lajmit të botuar nga 'Koha Jonë' atëherë Rama po përgatiste një intervistë kundër pushtetit të Berishës.

Lajmi për ngjarjen, i botuar më 23 Janar 1997 në KOHA JONË

Mbrëmë në mesnatë rrihet barbarisht Edi Rama

Mbrëmë në mesnatë persona të panjohur kanë goditur me hekura në kokë piktorin e njohur Edi Rama. Rama, i cili sapo është kthyer në Tiranë pas një specializimi në Francë, ndërkohë që ishte duke shkruar një intervistë mjaft të ashpër ndaj politikës së Berishës për ta botuar në gazetën “KOHA JONE”. Pas kësaj ngjarjeje, ai është shoqëruar në spital dhe ende nuk dihet gjendja shëndetësore pas plagëve të rënda./23 Janar 1997/

K.T./xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Loshi: 23/01/2022 13:04

  Berisha kriminel, me dy gishtat e tij qerroi shqiperin. Kurt te vdes trupin ta hedhin ne mes te oqeanit! Problemi eshte qe demet mbeten pas tij

  Përgjigju
 • betixho: 23/01/2022 11:39

  RAMA SYNON DREJTESINE DHE JO HAJMARRJEN.KY ESHTE HENDEKU I MADH QE NDAN MESJETARIN BERISHA ME ILUMINISTIN MODERN EUROPIAN EDI RAMA.RRAHJA-RAMES-I KA FORCUAR OBJEKTIVIN SE DREJTESIA ESHTE THEMELI I NJE PLURALIZMI POLITIK DHE A-ja E NDERTIMIT TE SHTETIT LIGJOR DHE FUNKSIONIMIT TE NJE DEMOKRACIE REALE.

  Përgjigju
 • Iris: 23/01/2022 01:54

  Po mire,po artikullin per te cilen u rrah,e botoi /K.J/ dhe ne se po a eshte e mundur te ripublikohet nga mediat?

  Përgjigju
  • Lirim: 23/01/2022 02:37

   Po sigursht Iris, nuk eshte plagjature ne momentin qe ti permend autorin ose ne kete rast gazeten. E ceshte me e rendessishmja jane gazeta te vjetra te kohes, eshte ne njesoj sikur mos te flisnim per gazeten 'Zeri i Popullit'.

 • Riku: 22/01/2022 18:09

  Po qe e meritoni pabuksine kolektive... sot ne nje nga pikat e furnizimit me nafte litri ishte 206leke litri... ju merreni me terheqjen pas hunde te ketyre lloj shkrimeve pa pik produkti me te vetmin qellim shplares truri... ta gezoni Halen e evropes si dhe lum I rrahuri per ju

  Përgjigju
 • denis: 22/01/2022 14:43

  Ky eshte Sali non grata qe shpellaret akoma e mbeshtesin... O te trashe qe mbetet derra...

  Përgjigju
 • Qwert: 22/01/2022 14:42

  Ore popull drurin e hengri rama se bente kontrabant inkonash mori mallin dhe nuk dha paret ..nuk ka lidhje fare me politiken ..

  Përgjigju
  • Tamon: 08/12/2022 01:27

   Shyqyr doli nji ene e tha

 • Rama: 22/01/2022 14:25

  Bravo i qofte rames me arritjet qe ka bere ne aspekt personal ndersa zoteria tjeter po vuan cdo dite ky po shijon eshte seli ta marresh parajsen mbi toke jo nen toke ku do te jemi gjithe

  Përgjigju
 • Bilo pilafi: 22/01/2022 14:13

  A i lumte dora atij.

  Përgjigju
 • Tosi: 22/01/2022 13:51

  Nje pyetje, nga e dinin keto rrugecet e Berishes se ca kishte ne mendje te shkruante "pedagogu"??? Se nuk e kuptoj. Ngjarje shume e rende dhe barbare sido qe te kete qene motivi. Por si autori i pretenduar (Berisha) si viktima (Rama) te dy genejne.

  Përgjigju
 • Gripi: 22/01/2022 12:50

  Mos ja futni kot, Berisha edhe kete e quan rrahje barbare paqesore......Po pse vetem Ramen ka rrahur Berisha dhe bandat e tij Berishiste ne ato kohe, vetem se kishin mendim ndryshe? Ka rrahur, dhunuar dhe sakatuar me qindra. Por ky popull sebashku me Like Kermen i dhane vota ne 2005 dhe 2009. Tani shohim turma njerezish te pagdhendur qe i shkojne nga pas ketij horri plak, pastaj ankohen dhe lajne syte buze lanes. Ky pra eshte koncepti " Paqesor" i ketij krimineli qe fatmiresisht per momentin po terhiqet zvarre drejt varrit.

  Përgjigju
  • Elton Rodha: 24/01/2022 00:34

   Po kot nuk i thuhet nje fjal popullore thetrin kape gdhende ne dru q.... maman atehere te do dhe te thot baba

 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Evropa “rrezikon varësinë” nga bateritë kineze në mungesë të energjisë ruse

Evropa “rrezikon varësinë” nga bateritë kineze në mungesë të energjisë ruse