'28 Nëntori, ditë reflektimi për të gjithë atë që kanë bërë heronjtë tanë' Osmani dhe Konjufcka homazhe në Prekaz

'28 Nëntori, ditë reflektimi për të gjithë atë që kanë bërë heronjtë tanë' Osmani dhe Konjufcka homazhe në Prekaz

Kosova feston 28 Nëntorin që shënon jo vetëm ditën e Pavarësisë por është dhe ditëlindja e Adem Jasharit dhe daljen e parë publike të daljes së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës më 28 Nëntor, 1997.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, bashkë me kryeparlamentarin, Glauk Konjufca, kanë bërë homazhe te Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz.

Presidentja Osmani u shpreh se është pikërisht flamuri kuq e zi dhe data 28 Nëntor, që na kujton çmimin e lirisë dhe njëkohësisht sakrificat që janë bërë nëpër shekuj që ne sot të jetojmë të lirë.

“Sot shqiptarët kudo që janë e shënojnë këtë ditë dhe është moment reflektimi për gjithë atë që kanë bërë heronjtë tanë kanë bërë për shqiptarët kudo që janë, që nga heroi Skënderbeu e deri të Ismail Qemali, Hasan Prishtina, Isa Boletinin e deri tek heronjtë tanë të viteve ’90-ta, në krye  me komandantin legjendar Adem Jashari. Lavdi atyre që kanë dhënë jetën për lirinë e Shqipërinë”, tha presidentja Osmani.


Lajmi kryesor:

Sot 68 vjet nga lindja e komandantit legjendar Adem Jashari! Osmani e Konjufca: Çdo 28 nëntor nis nga Prekazi i Jasharëve! Rama: Ngjiti shpirtin në altarin e heronjve


S.G/SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi