3 shtete të BE-së kërkojnë rritjen e gatishmërisë mbrojtëse

3 shtete të BE-së kërkojnë rritjen e gatishmërisë mbrojtëse

Franca, Polonia dhe Estonia bëjnë thirrje për të rritur gatishmërinë mbrojtëse të Evropës, duke përshkruar prioritetet e tyre për Strategjinë e re Industriale të Mbrojtjes Evropiane.

Të tre shtetet thonë se strategjia duhet të synojë përmirësimin e kapacitetit afatgjatë të industrisë së mbrojtjes të BE-së për të siguruar nevojat e forcave të armatosura, reduktuar varësitë strategjike dhe për të rritur aftësinë prodhuese në kohë krizash.

Po ashtu mbështetet rritja e rezervave të municioneve nga shtetet anëtare, dhe forcimi i sistemeve kryesore të armëve në vendet e BE, rritja e avantazhit konkurrues në teknologjinë dhe inovacionin ushtarak, sigurimin e zinxhirëve të furnizimit dhe më shumë fonde për të përmbushur këto qëllime ambicioze.

Sipas tre vendeve të bllokut, në këto inciativa duhet inkurajuar edhe pjesëmarrja e Ukrainës.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi