27 qytetarë rezultojnë pozitiv me COVID në 24 orët e fundit në vendin tonë, ndërron jetë një i moshuar

27 qytetarë rezultojnë pozitiv me COVID në 24 orët e fundit në vendin tonë, ndërron jetë një i moshuar

27 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID në 24 orët e fundit, nga 804 testime të kryera në të gjithë vendin. Ministria e Shëndetësisë njofton se rastet pozitive janë në konfirmuar 15 në Tiranë, 3 në Gramsh, 2 në Fier, Delvinë, Gjirokastër,  1 në Kukës, Lushnje, Berat. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me SARS-COV2; një qytetar 82 vjeç nga Tirana.

Në të gjithë vendin janë 504 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 14 pacientë, nga të cilët 1 është në gjendje më të rënduar. Janë shëruar 38 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 269,463 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Statistika (28 Mars 2022) 
Raste të reja ditore           27
Të shëruar në 24 orë        38
Të shtruar në spitale         14
Humbje jete në 24 orë       1
Testime ditore                   804

Testime totale               1,774,441
Raste pozitive                   273,459
Raste të shëruara             269,463
Raste Aktive                             504
Humbje jete                           3,492

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: 

Tiranë              256
Vlorë                68
Fier                  51
Gjirokastër      37
Berat                 20
Elbasan           19
Shkodër           15
Kukës              12
Durrës             10
Korçë              8
Dibër                6
Lezhë                2

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: Përpjekje për të imituar 'bezen e kuqe të 21 janarit', për protestën e 7 korrikut