38 vende mes tyre dhe Shqipëria referojnë në gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë Rusinë për krime lufte, Xhaçka: Bota nuk do ta pranojë kurrë agresionin e paligjshëm

38 vende mes tyre dhe Shqipëria referojnë në gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë Rusinë për krime lufte, Xhaçka: Bota nuk do ta pranojë kurrë agresionin e paligjshëm

Rusia është raportuar 38 herë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë, në referimin më të madh të ndodhur ndonjëherë për ndonjë shtet. 38 vende ku përfshihet edhe Shqipëria, kanë referuar në Gjykatën Penale Ndërkombëtare të Hagës, Rusinë, që të hetohet për krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid në Ukrainë. Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka në një reagim në Twitter thotë se bota nuk do ta pranojë kurrë agresionin e paligjshëm.

'Shqipëria bashkon forcat me 37 aleatë dhe partnerë për të referuar situatën në  Ukrainë në Gjykatën Ndërkombëtare Penale. Rusia duhet të hetohet për krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid në Ukrainë. Bota nuk do ta pranojë kurrë agresionin e paligjshëm.'- shkruan Xhaçka.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkua Boris Johnson tha se Putin nuk do t'i kryejë këto akte të tmerrshme pa u ndëshkuar.

"Ne jemi të qartë se Putini nuk mund t'i kryejë këto akte të tmerrshme pa u ndëshkuar," shkroi Johnson.

Sekretarja e Jashtme Liz Truss shkroi në Twitter se trupat ruse "po synojnë civilët pa dallim dhe po hedhin raketa nëpër qytete anembanë Ukrainës".

"Një hetim nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për aktet barbare të Rusisë është urgjentisht i nevojshëm dhe është e drejtë që përgjegjësit të mbahen përgjegjës. MB do të punojë ngushtë me aleatët për të siguruar që drejtësia të vihet në vend," tha ajo.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Maks: 03/03/2022 11:15

  Po serbin pse se coni ne gjykat te hages apo ashtu ju komandon daj sami

  Përgjigju
 • Cavaj: 03/03/2022 05:31

  Po serbine, pse nuk e “referoni”?

  Përgjigju
 • Trrnakop Kacija: 02/03/2022 23:25

  Urgjent Interpoli ti vere prangat Putinit Lavrovit dhe Maria Zaharoves si kriminele lufte ti denoje me vdekje varje ne litar

  Përgjigju
 • Turi: 02/03/2022 23:19

  Dmth kjo eshte drejtesi nderkomberare apo jo ? Dua te di kur do tja beni gjyqin Amerikes dhe vendeve te Natos qe shkaterruan gjysmen e botes duke i bombarduar dhe shkaterruar plotesisht , apo ata ishin me te drejte ?

  Përgjigju
  • Dfn: 03/03/2022 13:20

   O pjeshke putiniste, cil vend ka bombarduar nato pa te drejte? Po amerika? Do thuash Irakun? Satami strehoi terroriste. Cer do, buqete me lule?

 • Sondazhi i ditës:

  A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Sot i vendosën eksploziv në garazhin e hotelit në Sarandë, historia përsëritet për drejtorin e FSDKSH- së! Një vit më parë tritol në tarracë