39 raste të reja me COVID dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit! Sot mbi 11 mijë vaksinime anti-COVID! (664.452 në total)

Foto ilustruese

TIRANË- Situata 24 orëshe e koronavirusit vijon të tregojë shifra më të ulëta të infeksioneve dhe të fataliteteve. 39 të konfirmuar pozitivë me COVID dhe 2 qytetarë kanë ndërruar jetë është bilanci i kësaj të shtune, ndërsa drejt përmirësimit paraqitet gjendja edhe me shtrimet në spitalet COVUID ku rezultojnë 83 pacientë për trajtim mjekësor dhe 7 prej tyre që janë në terapi intensive. Dy viktimat janë nga Shkodra dhe Gjirokastra, përkatësisht 74 dhe 90 vjec.

"Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 3400 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 39 qytetarë. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 2 qytetarë: 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Gjirokastra, të moshave 74-90 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve", njofton Ministria.

Mbetet i lartë ndërkohë numri i testimeve të kryera gjatë orëve të fundit, 3400 e ndërsa në numër të kënaqshëm janë edhe shifrat për të shëruarit ku rezultojnë se e kanë fituar betejën e tyre me COVID, 976 qytetarë.

" Në 24 orët e fundit janë shëruar 976 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 123,081 që nga fillimi i epidemisë", thuhet në deklaratë.

Statistika (15 Maj 2021) 
Raste të reja ditore         39
Të shëruar në 24 orë      976
Të shtruar në spitale      83
Humbje jete në 24 orë   2
Testime ditore                3,400  

Testime totale            674,895
Raste pozitive             131,978
Raste të shëruara        123,081
Raste Aktive                  6,468
Humbje jete                  2,429 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë         5032
Shkodër       250
Fier               160
Korçë            209
Gjirokastër   197
Durrës          106
Vlorë             143
Elbasan        113
Lezhë           102
Berat             77
Kukës           42
Dibër           37

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:58
Sot mbi 11 mijë vaksinime anti-COVID! Mbi 660 mijë vaksinime në total që nga fillimi i pandemisë

Ditën e sotme janë kryer  11.121 vaksinime. Referuar shifrave të bëra publike nga Ministria e Shëndetësisë, që nga fillimi i këtij procesi në vendin tonë, janë kryer 664.452 vaksinime në total, teksa objektivi i qeverisë është që të arrihet në 1 mln shqiptarë të vaksinuar brenda qershorit.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kushtetuesja i drejtohet Venecias për zgjedhjet vendore të 2019-ës, sipas jush a ishin ato legjitime?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Spektakël i garantuar në 1/8! Portugalia përballet me Belgjikën, Anglia pret Gjermaninë