4 këshillat si duhet të veproni nëse keni vështirësi frymëmarrje në shtëpi nga COVID-i

Foto ilustruese

TIRANË- Ish- ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka dhënë 4 këshilla shumë të vlefshme se si duhet vepruar në rast të shfaqjes së vështirësisë në frymëmarrje nga COVID-i.

Ai citon Institutin Kombëtar të Shëndetit në Britani.

"National Institute of Health (Instituti Kombëtar i Shëndetit) i Britanisë sugjeron: Në rast të shfaqjes së vështirësisë në frymëmarrje nga infeksioni Covid në shtëpi, në pritje të ndihmës mjekësore e cila mund të vonojë duhet vepruar si më poshtë.
1. Mos u alarmo dhe mos bjer në panik! Paniku vështirëson dhe përkeqëson shenjat.
2. Mos qëndro i shtrirë në shpinë, ktheu anash.
3. Nëse mundesh qëndro ulur dhe pak i përkulur para.
4.Merr frymë me hundë dhe mbaj buzët të mbledhura sikur po i fryn qiriut"
, shkruan Panariti.

Postimi i plotë i Edmond Panaritit

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ruhen koalicionet parazgjedhore siç janë në ligjin aktual?

Komento

Komente

  • Ariu: 09/08/2020 15:12

    Nuk ta uroj me te kap, pa po te shof se sa do i mbash bezut si qiri, me charter do ikesh ne Turqi! Legen!

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Macron: Lukashenko duhet të largohet nga pushteti! I habitur nga guximi i protestuesve bjellorus