400 euro për person, arrestohet 4 trafikantë në Pogradec, po transportonin 7 emigrantë të paligjshëm

4 persona janë arrestuar pasi u kapën duke transportuar 7 emigrantë të paligjshëm kundrejt fitimit. Arrestimi i tyre u bë në dy operacione të ndryshme në kuadër të operacionit të koduar "Perimetri", ndërsa trafikantët merrni 400 euro për emigrant, për kalimin e tyre drejt vendeve të BE-së.

Konkretisht në aksin Korçë-Pogradec, pranë fshatit Podgorie, janë arrestuar  J. D., 18 vjeç; R. P., 20 vjeç, banues në Korçë, pasi në mjetin  tip "Benz", me drejtues shtetasin R. P. dhe pasagjer shtetasin J. D., po transportonin 4 emigrantë të paligjshëm.

Rasti i dytë i goditjes u bë në lagjen nr. 3, Pogradec, ku u arrestuan E. M., 20 vjeç; J. H., 20 vjeç, banues në Tiranë, pasi në mjetin mjetin tip "Benz" po transportonin 3 emigrantë të paligjshëm kundrejt shpërblimit 400 euro secilit, iu kishin premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së.

Materialet i kaluan Prokurorive së Rretheve Gjyqësore Korçë e Pogradec për veprën penale "Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve", kryer në bashkëpunim.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Tentoi të fuste në Portin e Durrësit 34 mijë euro të padeklaruara, arrestohet 38-vjeçari (EMRI)

Tentoi të fuste në Portin e Durrësit 34 mijë euro të padeklaruara, arrestohet 38-vjeçari (EMRI)