430 të shëruar, 148 raste të reja me COVID dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit

Foto ilustruese

TIRANË- Kurba e infektimeve në Shqipëri vijon të jetë në nivele të qëndrueshme, ku sot janë konfirmuar pozitiv me COVID 148 qytetarë, si rezultat i 3008 testimeve të kryera në total.  Durrësi ka numrin më të lartë të numrit të viktimave në 24 orët e fundit, dhe ndiqet nga Korça, Berati, Fieri dhe Gjirokastra të moshave 56 - 72 vjeç.

Numri i të shëruarve, fatmirësisht, është shumë herë më i lartë se i rasteve të reja, e ndërsa situata paraqitet e qëndrueshme edhe në spitalet COVID.

"Në 24 orët e fundit janë shëruar 430 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 102,601 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 165 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar", njofton Ministria e Shëndetësisë.  

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki
 44 raste në Tiranë, 16 raste në Shkodër, 12 raste në Gjirokastër, 8 raste në Fier, 5 raste në Pogradec, Berat, 4 raste në Korçë, Devoll, Peqin, Këlcyrë, 3 raste në Durrës, Sarandë, Memaliaj, Skrapar, Poliçan, 2 raste në Krujë, Kukës, Has, Kavajë, Lushnje, Vlorë, Mirditë, Divjakë, Malësi e Madhe, 1 rast në Kurbin, Elbasan, Tropojë, Kamëz, Tepelenë, Vau i Dejës, Dibër,  Maliq, Gramsh.
Statistika (20 Prill 2021) 
Raste të reja ditore        148
Të shëruar në 24 orë     430
Të shtruar në spitale      165
Humbje jete në 24 orë    6
Testime ditore                3008

Testime totale           612,563
Raste pozitive             129,842
Raste të shëruara        102,601
Raste Aktive                 24,888
Humbje jete                   2,353

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë       18195
Fier          2096
Durrës      1008
Shkodër   886
Gjirokastër  822
Korçë     669
Vlorë     400
Dibër    314
Kukës     273
Elbasan   146
Berat       61
Lezhë       18

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama publikon pamje nga shkolla e rikonstruktuar ‘Dom Nikollë Kaçorri’ në Kamëz: Asnjë gjurmë nga tërmeti, 420 fëmijë do mësojnë në ambiente të reja