449 të infektuar dhe 3 viktima në 24 orët e fundit! 15 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! 7,542 raste aktive me COVID! Shërohen 884 të tjerë

449 të infektuar dhe 3 viktima në 24 orët e fundit! 15 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! 7,542 raste aktive me COVID! Shërohen 884 të tjerë

Spitali Infektiv

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 449 raste të reja me koronavirus nga 2,789 testime të kryera. Fatkeqësisht 3 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin gjatë këtyre 24 orëve.

Më konkretisht bëhet fjalë për një qytetar nga Kurbini 78 vjeç, një qytetar nga Tirana 80 vjeç dhe një qytetare nga Tepelena 83 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë, teksa apelon qytetarët të vaksinohen njofton se në spitalet COVID po marrin trajim mjekësor 105 pacientë, nga të cilët 15 në gjendje më të rënduar.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 884 qytetarë duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 257,975 që nga fillimi i epidemisë. 

Sakaq, në të gjithë vendin janë 7,542 raste aktive me koronavirus.

Sa i përket infektimeve në 24 orët e fundit, rastet e reja u regjistruan në këto bashki; 164 në Tiranë, 28 në Sarandë, 24 në Fier, 22 në Durrës, 21 në Berat, 15 në Elbasan, 14 në Gjirokastër, 13 në Shkodër, Vlorë, 12 në Lushnje, 9 në Mallakastër, 8 në Kamëz, 7 në Kavajë, Delvinë, Pogradec, Gramsh, 5 në Pukë, Lezhë, Selenicë, Kuçovë, 4 në Kukës, Patos, Tepelenë, 3 në Malësi e Madhe, Himarë, Konispol, Memaliaj, Skrapar, 2 në Tropojë, Mirditë, Shijak, Krujë, Divjakë, Libohovë, Përmet, Devoll, Korçë, Poliçan, 1 në Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Has, Kurbin, Vorë, Rrogozhinë, Dibër, Këlcyrë, Maliq, Dimal, Prrenjas. 

Statistika (15 Shkurt 2022) 
Raste të reja ditore          449
Të shëruar në 24 orë       884
Të shtruar në spitale       105
Humbje jete në 24 orë    3
Testime ditore                 2,789

Testime totale                1,717,318
Raste pozitive                 268,940
Raste të shëruara           257,975
Raste Aktive                    7,542
Humbje jete                     3,423

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë             2443
Fier                 1090
Gjirokastër      708
Vlorë               630
Elbasan           611
Berat                512
Shkodër          499

Lezhë               350
Durrës              256
Korçë               212
Kukës               188
Dibër                43 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Barcelona ndalon me ligj pirjen e duhanit në plazhe