498 qytetarë rezultojnë pozitiv me COVID në 24 orët e fundit në vendin tonë! Një 72-vjeçar ndërron jetë

498 qytetarë rezultojnë pozitiv me COVID në 24 orët e fundit në vendin tonë! Një 72-vjeçar ndërron jetë

498 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID në 24 orët e fundit në vendin tonë. Këto të dhëna vijnë pas 1412 testimeve të kryera në gjithë vendin. Sakaq një 72-vjeçar ka ndërruar jetë nga COVID. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 23 pacientë.

3,724 qytetarë janë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Ndërkohë janë shëruar 521 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 316,796 që nga fillimi i epidemisë.

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

498 qytetarë, në këto bashki:

147 në Tiranë, 36 në Durrës, 30 në Fier, 20 në Lushnje, 18 në Devoll, 17 në Sarandë, nga 16 qytetarë në Divjakë, Vlorë, 15 në Lezhë, 13 në Shkodër, 12 në Gjirokastër, 10 në Krujë, nga 9 qytetarë në Kavajë, Mallakastër, Korçë, 8 në Elbasan, nga 7 qytetarë në Kamëz, Pogradec, Kuçovë, nga 6 qytetarë në Shijak, Tepelenë, Peqin, nga 5 qytetarë në Mirditë, Dibër, Selenicë, Përmet, Berat, Dimal, nga 4 qytetarë në Malësi e Madhe, Patos, Kolonjë, nga 3 qytetarë në Kurbin, Vorë, Roskovec, Skrapar, Belsh, nga 2 qytetarë në Vau i Dejës, Himarë, Gramsh, nga 1 qytetar në Fushë Arrës, Kukës, Has, Bulqizë, Mat, Delvinë, Dropull, Maliq, Poliçan, Librazhd, Prrenjas.

Statistika (19 Gusht 2022)

Raste të reja ditore             498

Të shëruar në 24 orë          521

Të shtruar në spitale            23

Humbje jete në 24 orë           1

Testime ditore                    1412

Testime totale               1,948,919

Raste pozitive                  324,095

Raste të shëruara              316,796                                                                                                              

Raste Aktive                        3,724

Humbje jete                         3,575

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë        1,578

Fier        480

Durrës                                    330

Vlorë                                        302

Korçë                                     203

Elbasan                                 186

Shkodër                                 161

Gjirokastër                           149

Lezhë                                    141

Berat                                     119

Dibër                                      59

Kukës                                  16

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Çfarë fsheh mosregjistrimi i PD-së në Himarë?

Ylli Pata: Çfarë fsheh mosregjistrimi i PD-së në Himarë?