5 produkte ushqimore që mund të zvogëlojnë qeskat poshtë syve tuaj

5 produkte ushqimore që mund të zvogëlojnë qeskat poshtë syve tuaj

Rrathët e zinj ose qeskat poshtë syve tanë nuk janë të bukur dhe gjithmonë duam t’i heqim sa më shpejt të jetë e mundur kur i kemi. Sigurisht, mund të provoni të përdorni të gjitha llojet e kremrave të shtrenjtë të syve, por është shumë më e lehtë të merrni vetëm disa nga këto produkte ushqimore nga frigoriferi! Këto produkte të lira janë shumë efikase kur bëhet fjalë për reduktimin e rrathëve të errët poshtë syve.

Thuaj lamtumirë atyre qeseve poshtë syve dhe thjesht fërko një nga këto pesë produkte ushqimore mbi to!

1.Qumështi 

Një nga produktet ushqimore që kemi tashmë në frigorifer është qumështi. Dhe ky është produkti i përsosur për t’ju ndihmuar të hiqni qafe qeskat poshtë syve! Acidi laktik në qumësht e ka një efekt qetësues në lëkurë dhe gjithashtu e hidraton atë. Lyeni dy copa pambuku me qumësht të ftohtë dhe vendosini nën sy për disa minuta.

2.Të bardhat e vezëve

Një mënyrë tjetër e dobishme për të hequr qafe qeskat poshtë syve është përdorimi i të bardhëve të vezëve. Jo vetëm që do t’ju ndihmojë të luftoni rrathët e errët poshtë syve, por gjithashtu do ta bëjë lëkurën tuaj më të ngushtë dhe do të ndihmojë në parandalimin e rrudhave. Ndani të bardhën e vezës nga e verdha në dy enë të vogla. Rrihni të bardhën e vezës dhe aplikojeni poshtë syve me një furçë të vogël. Lëreni të qëndrojë dhe të veprojë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

3.Çaji jeshil ose i zi

Të dy, çaji jeshil dhe i zi, kanë një efekt qetësues në lëkurën tuaj dhe gjithashtu do të zvogëlojnë ënjtjen. Lërini dy qeska çaji të zhyten në një filxhan me ujë të nxehtë për një minutë apo më shumë dhe më pas vendosini në frigorifer për gjysmë ore. Më pas vendosini në sy për 15 minuta. Një tjetër mundësi është të bëni pak çaj jeshil, ta derdhni në një tabaka me kuba akulli dhe më pas ta ngrini. Kur të jenë ngrirë plotësisht, mund të mbështillni një kub akulli në një leckë dhe ta vendosni nën sy për disa minuta.

4.Kastraveci

Fetat ikonë të kastravecit që ju vendosin në sy gjatë një trajtimi në spa janë ikonike për një arsye. Kastraveci vepron shumë mirë kundër qeseve nën sy. Kjo ka të bëjë me antioksidantët që përmban. Këto kanë një efekt qetësues dhe zvogëlojnë ënjtjen. Vendosni dy feta të ftohta kastraveci në sytë tuaj për rreth pesë minuta dhe rrathët poshtë syve tuaj do të zhduken para se ta kuptoni.

5.Patate e papërpunuar

Nuk keni kastravec në frigorifer? Merrni një patate të vjetër të mirë. Këto funksionojnë shumë mirë si një alternativë ndaj kastravecit. Qëroni patatet, priteni në feta dhe më pas vendosni një fetë nën secilin sy. Fetat e patates gjithashtu ndihmojnë për të hequr çdo lagështi të tepërt nga poshtë syve tuaj.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?



×

Lajmi i fundit

Berat/ Krishtlindjet, festa nis më herët në qytetin e UNESCO-s! Atmosferë festive me koncerte çdo mbrëmje

Berat/ Krishtlindjet, festa nis më herët në qytetin e UNESCO-s! Atmosferë festive me koncerte çdo mbrëmje