5 sekrete për të patur buzë që bërtasin 'Besame mucho'

Lëkura e buzëve tuaja është e rëndësishme të qëndrojë gjithmonë e hidratuar, që të keni një pamje sa më tërheqëse. Ja disa sekrete si të kujdeseni që buzët tuaja të jenë gjithmonë tunduese.

1.  Hidratojini

Buzët tuaja janë më pak të pajisura në mënyrë natyrale për të mbrojtur veten. Nëse jeni të dehidratuar, ato janë të parat që ju sinjalizojnë. Për të ruajtur ngjyrën natyrale të buzëve duhet të pini sa më shumë ujë, veçanërisht në ditët e nxehta.

2.  Mos i lëpini buzët

Dermatologët tregojnë se ky zakon i keq i than dhe i copëton buzët, aq sa mund të keni dhe gjakderdhje.

3. Ekspozimi ndaj rrezeve të forta

Ndaj rrezeve të diellit buzët tuaja mund të errësohen, duke shkaktuar kështu një efekt të dëmshëm për lëkurën. Këshillohet të përdorni produkte që përmbajnë SPF edhe nëse nuk ekspozoheni direkt ndaj diellit.

4. Përdorni një pastrues buzësh për të hequr lëkurën e vdekur nga buzët. Këtë bëjeni të paktën një herë në javë.

5. Zgjidhni buzëkuq që përmban vajra esencialë.

A.P./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, si po punon qeveria për të përballuar emergjencën e tërmetit?

Komento