679 shqiptarë festat e fundvitit do i kalojnë në burgjet italiane, mes tyre 10 gra! Mbi 1300 të tjerë nën hetim

679 shqiptarë do t'i kalojnë festat e fundvitit në burgjet italiane. Ministria e Drejtësisë italiane ka publikuar raportin e të huajve në qeli dhe në hetim ku rezultojnë se shqiptarët në paraburgim janë 679 dhe në hetim 1338 të tjerë.

Në Itali shqiptarët zënë vendin e dytë për përfshirje në kriminalitet me 11.4 % ndërsa në vendin e parë për shtetas të arrestuar dhe në hetim janë marokenët dhe të tretët nigerianët.

Mes 679 shqiptarëve të arrestuar në statistikat e nëntor 2020, dhjetë prej tyre janë gra dhe aktualisht mbahen në paraburgim.

Shumica e personave të arrestuar janë të dyshuar dhe akuzuar për përfshirje në narkotrafik, shfrytëzim prostitucioni, grupe kriminale e vrasje.

Rajonet ku shqiptarët janë arrestuar më shumë për përfshirje në aktivitete kriminale janë Lombardia dhe Lazio, ndjekur më pas nga 10 rajonet e tjera të Italisë ku shifra më e ulët arrin në 6 persona në Bazilikatë.

Arrestimi më i fundit i një shqiptari ishte rasti i Elona Kaleshit, 36 vjeçe me shtetësi shqiptare e origjinë nga Durrësi e dyshuar për vrasjen e prindërve të ish të dashurit të saj.

Referuar shifrave të të arrestuarve në Itali në pritje të vendimin gjyqësorë rezulton se janë 27.8 % krahasuar me ato në Shqipëri ku në burgjet tona për nëntor 2020 janë 2446 shtetas.

I.K./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Alb: 26/12/2020 13:01

    Kjo ashte demokracija.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Aleanca e Turqisë me Emiratet e Bashkuara ka rritur ambicien e Erdogan, 'shpëtimi' i vetëm i krizës Izrael-Palestinë