68 vjetorin e armëpushimit me Korenë e Jugut, Kim Jong Un e feston me fishekzjarre dhe paradë ushtarake

Kim Jong Un ka festuar me shumë pompozitet 68-vjetorin e përfundimit të Luftës së Koresë me një paradë ushtarake ku morën pjesë edhe mijëra veteranë.

Qielli në Penian u ndriçua nga fishekzjarrët ndërsa të gjithë bënë homazhe para monumentit përkujtimor të asaj që koreano-veriorët e quajnë Lufta për Çlirimin e Atdheut.

Por ndryshe nga viti i kaluar, ai nuk përmendi sistemin bërthamor të  vendit.

Sipas mediave shtetërore, Kim tha se forcat e Veriut janë plotësisht të gatshme për t'u marrë me çdo kërcënim, por ai nuk kishte ndonjë mesazh të drejtpërdrejtë për Jugun ose SHBA.

Festa përkujtoi ditën kur u firmos edhe armëpushimi që i dha fund Luftës së Koresë, konflikt gjatë të cilit Veriu mbështetej nga Kina ndërsa Jugu nga Shtetet e Bashkuara. Konflikti zgjati nga viti 1950 deri në vitin 1953.

Megjithatë, edhe pse kanë kaluar thuajse 7 dekada, armëpushimi nuk është zëvendësuar me një traktat paqeje dhe gadishulli korean është teknikisht ende në gjendje lufte.

Në ditët e fundit të dy shtetet njoftuan se liderët Kim Jong Un dhe presidenti koreano-jugor Moon Jae-in kanë shkëmbyer disa herë letra me njëri-tjetrin që prej muajit prill, ku kanë vendosur të rinisin kanalet e komunikimit.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Finalja e Conference League, Rama: Kemi bërë një nga stadiumet më të bukur të Europës, ishte kalbësirë urbane! Njësoj do të bëhet edhe Teatri i ri Kombëtar