72-vjeçarja nga Elbasani jeton e vetme në shtëpinë e dëmtuar, apeli për ndihmë: Marr 10 mijë lekë pension, më sjell ushqim vëllai

Një telefonatë në redaksi na çon drejt Shelcanit, 25 minuta larg qytetit të Elbasanit. Na pret Afërdita Elezi, një grua në moshë veshur me të zeza që dhimbja e jeta në skamje nuk ia ka zbehur buzëqeshjen.

“Afërdita jeton e vetmuar në një banesë të dëmtuar nga tërmeti.

“Unë iu drejtova Tv se me këto shtëpia që kam, tre vite që më ka vdekur burri shtëpia vetëm rrënohet. Jeta e vështirë vetëm sa s’ka më….”

Shtëpia e ndërtuar me gurë e baltë është amortizuar dhe rrezikon ta zërë brenda 72-vjeçaren.

“Kjo (shtëpia) nuk është ta merimetosh se muret i ka me baltë…

“Unë gjithë natën nuk fle gjumë, në mëngjes vetëm fle. Vetmia... rrofshi sa malet ju që erdhët. Marr dru në pyll se është ftohtë. Mjerë i vetmi pa fëmijë….”

Jeton e vetme me një pension pleqërie 10 mijë lek në muaj, gjysma e së cilit shkon për ilaçe, drita e ujë.

“Pension 100 mijë lek, 50 sjell në shtëpi unë, paguaj dritat ujin dhe blej ilaçe me ndihmojnë njerëzit e mi, ushqime më sjellin çunat e vëllait”. 

“Ju lutem më ndihmoni nga pak që të shikoj dhe unë dy ditë jetë se bën vaki vdes nesër, por bën vaki e jeton 10 vite”.

Afërdita Elezi nuk mundi të bëhej nënë, ndërsa bashkëudhëtari i jetës e la 3 vite më parë, pas një sëmundje të rëndë.

“Ai ndërroi jetë i ra sëmundja. Fëmijë nuk kam s'kam lënë prift e hoxhë pa shkuar, ngaqë s'kisha fëmijë, por ai diti ku aq pata shku me të, ai shkreu iku e unë ca të mire ka. Shpresat tek ju, vetem o shpirt nënë ditë”.

Drejtoria e Emergjencave civile në Bashkinë e Elbasanit na vë në dispozicion një dokument, sipas të cilit dëmet në banesa kanë ardhur nga amortizimi dhe jo nga tërmeti, ndaj Afërdita Elezi nuk përfiton nga fondet për tërmetin e shtatorit 2019. Pa asnjë ndihmë nga institucioni vendor, Afërdita u drejtohet për ndihmë shqiptarëve përmes ketij apeli në Report TV.

“Unë shpresat nuk i humb se nuk kam bërë keq….Të më ndihmojnë, të më ndihmojnë me gjithë ju në krye….”

*Në rast se dëshironi të ndihmoni Afërdita Elezin, mund ta kontaktoni në këtë numër 0692486378

A.M./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 12/12/2022 02:03

  Ndertesa mund te mos jete demtuar nga termeti,por megjithate eshte e pabanueshme.Shteti nuk mund te beje indiferentin e te laje duart si Pilati ndaj qytetareve taksapagues te tij,aq me teper qe zonja qe banon aty nuk eshte ne gjendje te mire financiare.

  Përgjigju
 • Shpresa: 11/12/2022 17:17

  Po floket I paske ly ama

  Përgjigju
  • olti: 12/12/2022 15:26

   ama zonje ishte

 • Loni: 11/12/2022 17:06

  E na flasin per standarte.. I bejme qokat me afgane kurder e Pakistanez sepse Shqiptaret nuk kan asnje te drejte..komb I ndyre si nga shoqeria civile si nga puahtetaret! Ja cfare jemi ne mbetje te kesaj bote kapitaliste!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Qëllohet me armë në drejtim të godinës së Top Channel, afër studiove të Big Brother, vritet roja! Një makinë gjendet e djegur në autostradë, dyshohet e autorëve

Qëllohet me armë në drejtim të godinës së Top Channel, afër studiove të Big Brother, vritet roja! Një makinë gjendet e djegur në autostradë, dyshohet e autorëve