Bie numri i infektimeve, 793 raste të reja dhe 5 viktima në 24 orët e fundit! 16 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! Shërohen 1,548 të tjerë

Bie numri i infektimeve, 793 raste të reja dhe 5 viktima në 24 orët e fundit! 16 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! Shërohen 1,548 të tjerë

Foto ilustruese

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 793 raste të reja me koronavirus nga 3,656 testime të kryera. Fatkeqësisht 5 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin gjatë këtyre 24 orëve. Më konkretisht bëhet fjalë për tre qytetarë nga Tirana 64-82 vjeç dhe dy qytetarë nga Durrësi 73 dhe 87 vjeç. 

Ministria e Shëndetësisë teksa apelon qytetarët të vaksinohen, njofton se në spitalet COVID po marrin trajtim mjekësor 133 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar.

Sakaq, në të gjithë vendin janë 14,502 raste aktive me COVID ndërsa 1,548 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit. Krahasuar me një ditë më parë, kemi rënie të infektimeve dhe rritje të numrit të viktimave.

Sa i përket infektimeve, rastet e reja u regjistruan në këto bashki; 320 në Tiranë, 40 në Vlorë, 38 në Berat, 36 në Durrës, 32 në Fier, 24 në Sarandë, 20 në Elbasan, 19 në Gjirokastër, 18 në Shkodër, Kamëz, Lushnje, 14 në Tepelenë, 13 në Korçë, 12 në Mallakastër, Kuçovë, 11 në Vau Dejës, Krujë, 10 në Patos, 8 në Gramsh, 7 në Delvinë, Memaliaj, Dimal, 6 në Vorë, Kavajë, Divjakë, Selenicë, 5 në Kurbin, Devoll, Prrenjas, 4 në Lezhë, Himarë, Dropull, Pogradec, Peqin, 3 Malësi e Madhe, Kukës, Mirditë, Dibër, Mat, Kolonjë, Skrapar, Poliçan, 2 në Pukë, Has, Tropojë, Rrogozhinë, Libohovë, Librazhd, 1 në Shijak, Rroskovec, Kelcyrë. 

Statistika (05 Shkurt  2022)
Raste të reja ditore          793
Të shëruar në 24 orë       1,548
Të shtruar në spitale       133
Humbje jete në 24 orë    5
Testime ditore                 3,656 

Testime totale                1,690,239
Raste pozitive                 263,965
Raste të shëruara           246,087
Raste Aktive                    14,502
Humbje jete                     3,376 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë             5,876
Fier                 1,676
Shkodër          1,424
Vlorë               1,107
Elbasan           898
Gjirokastër       825
Berat                801
Lezhë               591
Korçë               503
Durrës              397
Kukës               286
Dibër                127

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Luiza Gega fiton medaljen e Artë në Lojërat Mesdhetare të Algjerisë, Kushi: Urime kampiones!