8 dhjetori dhe protesta e opozitës
Degët drejt përgatitjeve të fundit

8 dhjetori dhe protesta e opozitës<br />Degët drejt përgatitjeve të fundit
Një ditë përpara mbajtjes së protestës së paralajmëruar nga opozita, degët e Partisë Demokratike në rrethe janë drejt përgatitjeve të fundit, ku i po i bëjnë thirrje qytetarëve që të marrin pjesë në këtë marshimin masiv. Drejtues të forumeve, përveç thirrjeve duket se do ndihmojnë qytetarët e thjeshtë për të marë pjesë në protestë, si qytetarë të një vendi që qeveria e tyre i ka zhgënjyer, mashtruar dhe rrënuar.
 
Ndërkohë, selia blu në Tiranë e ka konsideruar këtë ditë si ditën e historisë dhe të kujtesës, si dita e largimit të qeverisë aktuale. Grupi organizativ që po merret me detajet e protestës së nesërme, ka vendosur që protestat të jenë të përditshme dhe të mos ndalen deri nga largimi i qeverisë aktuale.
 
Madje, Partia Demorkatike ka propozuar krijimin e një qeverie teknike, për të përgatitur zgjedhjet e parakohshme, që sipas saj duhet të bëhen në Shqipëri, sakohë që, sipas PD-së, qeveisja aktuale kadjegur shpresën e bashkë me të edhe mandatin e saj 4-vjeçar përpara mbarimit të mandatit.

“Kemi marrë vendim të nisemi e mos të ndalemi. Të nisemi me rininë e Tiranës, të nisemi me rininë e gjithë Shqipërisë bashkë me qindra e mijëra qytetarë nga Tirana dhe gjithë Shqipëria, me të rinj, e të reja, me burra e gra, me intelektualë, me punëdhënës, me punëmarrës, me të shpunësuar, më të papunë, me fermerë, me të zhgënjyer, më të goditur e të nëpërkëmbur të martën Tiranë me 8 dhjetor” deklaroi vetëm një ditë më parë kryedemokrati, Lulzim Basha.

Basha ka theksuar se me 8 dhjetor do nis maratona e përballjes pa kthim për zgjidhjen, për largimin e qeverisë sipas tij "të ditëve gjithnjë e më të zeza". Protesta do të mbahet nesër në orën 11.00 në sheshin “Skëndërbej” 


Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Sondazhi i Piepoli, Veliaj ‘nuk e diskuton’ fitoren në Tiranë, gati mazhorancë absolute! Këlliçi s’i kalon 38%! PD vetëm 12%

Sondazhi i Piepoli, Veliaj ‘nuk e diskuton’ fitoren në Tiranë, gati mazhorancë absolute! Këlliçi s’i kalon 38%! PD vetëm 12%