Video/ 82-vjeçari personi i parë që merr vaksinën AstraZeneca

 

Ditën e sotme në Britaninë e Madhe nisi vaksinimi i qytetarëve me AstraZeneca dhe personi i parë i cili mori dozën është një 82 vjeçar me dializë.

Brian Pinker një pacient në spitalin Churchill, u be britaniku i parë, por edhe njeriu i parë i cili ka bërë vaksinën AstraZeneca, pasi Britania është vendi i parë që ka miratuar përdorimin e kësaj vaksinës.

Menaxheri në pensionin e mirëmbajtjes tha se 82 vjeçari mezi priste të kalonte 48 vjetorin e martesës me gruan e tij në shkurt.

Personi i dytë që mori goditjen ishte Trevor Cowlett, një mësues muzike 88-vjeçar, ndërsa i treti ishte Profesor Andrew Pollard, një pediatër që punonte në Spitalet e Universitetit të Oksfordit.

Rreth 53 mijë doza të Universitetit të Oksfordit fillimisht po shpërndahen në gjashtë spitale në Oksford, Sussex, Lancashire, Warwickshire dhe dy në Londër.

1609755654_VAKSIN.webp


Lajmi kryesor:

COVID-19 në Britani/ Nis vaksinimi me AstraZeneca, mbi 500 mijë doza në dispozicion të qytetarëve


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Promovimi i Euro 2024 / Ambasadorja gjermane e futbollit, Steffi Jones vjen për vizitë në Shqipëri

Promovimi i Euro 2024 / Ambasadorja gjermane e futbollit, Steffi Jones vjen për vizitë në Shqipëri