A duhet të shqetësohet Rusia nga Aleanca e Re AUKUS?

Vendimet e marra nga NATO mund të jenë të pakëndshme për Moskën, por ato janë përgjithësisht të qëndrueshme dhe të parashikueshme. Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për aleancat si AUKUS.

Krijimi i një aleance të re trepalëshe ushtarake dhe politike të përbërë nga Shtetet e Bashkuara, Australia dhe Britania e Madhe (AUKUS) dhe prishja përfundimtare e "kontratës së shekullit" të Francës për të ndërtuar një brez të ri të nëndetëseve me naftë për Australinë, të përziera. reagimet në Rusi. Disa ishin të kënaqur kur panë një konflikt midis Shteteve të Bashkuara dhe Francës, ndërsa disa shprehën shqetësimin se aleanca synon Moskën po aq sa edhe Pekinin.

Të tjerët u shqetësuan për implikimet e vendimit të SHBA për të ndarë teknologjinë e nëndetëseve bërthamore me një shtet jo-bërthamor (në vend të nëndetëseve me naftë franceze, Canberra tani do të marrë tetë nëndetëse bërthamore).

Këto janë pika të vlefshme, por të gjitha ato përqendrohen në pasojat afatshkurtra të krijimit të AUKUS. Megjithatë vendimi për të formuar një bashkim trepalësh dhe formati i ri i modernizimit të flotës nënujore të Australisë do të ketë gjithashtu implikime afatgjata, përfshirë edhe për Rusinë.

Mbi të gjitha, nisja e AUKUS ka konfirmuar se ngërçi me Kinën është padiskutim prioriteti numër një i politikës së jashtme për Presidentin amerikan Joe Biden dhe administratën e tij.

Të qëndrosh përballë Kinës me sa duket ia vlen të rrezikosh një pasojë serioze me Parisin, që ia vlen ta vendosësh Canberra -n në një pozitë të vështirë dhe që ia vlen të zgjerosh interpretimin e mospërhapjes. Fakti është se është duke u bërë gjithnjë e më e vështirë për Uashingtonin të konkurrojë me Pekinin në arenën detare, veçanërisht në Oqeanin Paqësor lindor, kështu që nuk ka zgjidhje tjetër veçse të mbështetet tek partnerët e tij më të besueshëm duke injoruar kostot e pashmangshme./ Nga Andrei Kortunov

Andrey Kortunov u diplomua në Institutin Shtetëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare të Moskës (MGIMO) në 1979 dhe përfundoi studimet pasuniversitare në Institutin për Studime në SHBA dhe Kanada të Akademisë së Shkencave të BRSS në vitin 1982. Ai mban një doktoraturë në histori.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Situatë kaotike në Turqi, numri i viktimave nga stuhia shkon në 4! Erërat e forta ‘shkundin’ çati e shtylla duke lënë 38 të plagosur