Abrahams: Ja si Sali Berisha
më bëri agjent të UDB-s

Ish kryeministri Sali Berisha në Dhjetor 2016 në emisionin Tonight të gazetares Ilva Tare lëshoi akuza të rënda për Fred Abrahams. Berisha deklaroi se dy themeluesit e Fondacionit Soros në Shqipëri punonin për shërbimin sekret serb. “Dy njerëzit e parë të Soros në Shqipëri, Fron Njazi dhe Fred Abrahams u përgjuan nga SHISH si agjentë të Beogradit që në vitin 1992”, tha Berisha. Për këto akuza ish kryeministri nuk dha asnjë provë mbështetëse.

Fred Abrahams, shtetas amerikan i cili punoi 15 vjet për të shkruar librin “Shqipëria Moderne: “Nga Diktatura në Demokraci në Evropë”.

Disa ditë pas kësaj deklarate të Berishës, Fred Abrahams i tha gazetës Dita se i cilësonte të pabaza deklaratat e bëra nga Berisha, teksa shtonte se nëse ai ka fakte, duhet t’i paraqesë ato para autoriteteve amerikane, pasi kjo do të përbënte edhe shkelje të ligjit amerikan. Sa i përket Fron Nahzi, Abrahams pohoi se ai ka pasur një marrëdhënie të ngushtë me Berishën në 1991 dhe 1992, por ishte ndër njerëzit e parë që pranoi se Berisha përdorte taktika të kohës komuniste për të ushqyer frikën.

“Nëse Sali Berisha ka dëshmi se kam punuar për një shtet të huaj, atëherë i bëj thirrje t’ia paraqesë ato autoriteteve të SHBA-së, pasi kjo do të përbënte një shkelje të ligjit amerikan. E njëjta gjë vlen për akuzat ndaj Fron Nahzi, edhe ky një qytetar amerikan dhe drejtori i parë i Fondacionit Soros në Shqipëri.

Nahzi ka pasur një marrëdhënie të ngushtë me Berishën në 1991 dhe 1992, gjatë tranzicionit kritik, por ishte ndër njerëzit e parë që pranoi se Berisha përdorte taktika të kohës komuniste për të ushqyer frikën, shkatërruar kritikët dhe për të promovuar veten. 25 vjet më vonë, pak ka ndryshuar”,
theksonte Abrahams.

d.c./shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ku do të pushoni këtë verë?×

Lajmi i fundit

John

Qëlluan me 20 plumba biznesmenin, zbardhen emrat e 3 autorëve! 2 prej tyre vëllezër