Abramovich do i dhurojë të ardhurat nga shitja e Chelsea fondit mbështetës të Kievit

Abramovich do i dhurojë të ardhurat nga shitja e Chelsea fondit mbështetës të Kievit

Roman Abramovich

Ish-presidenti i Chelseas, Roman Abramovich ka marrë vendim që ta shesë klubin e Chelseas dhe një pjesë e të ardhurave do shkojë në mbështetje të Ukrainës.

Miliarderi rus ka thënë se vendimi i tij është në të mirën e klubi. Qeveria britanike po pret dritën jeshile përfundimtare nga Bashkimi Evropian për të transferuar 2.3 milionë paund nga shitja e klubit të futbollit Chelsea nga Roman Abramovich tek një fond që mbështet Ukrainën. Lajmi u bë i ditur nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

Ai është i sanksionuar nga Mbretëria e Bashkuar, por kishte parashikuar se do t'i dhuronte të ardhurat nga shitja e ekipit të futbollit për ukrainasit, si dhe siç specifikoi ai në atë kohë, edhe për viktimat ruse të luftës.


Lajmi kryesor:

Lufta/ SHBA: Rusia po shkel traktatin për armët bërthamore! Moska: Xi Jinping vizitë në pranverë! Kina nuk e konfirmon


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

KQZ miraton listat e kandidatëve për këshillat bashkiakë të 4 partive politike! Ja bashkitë për të cilat kandidojnë

KQZ miraton listat e kandidatëve për këshillat bashkiakë të 4 partive politike! Ja bashkitë për të cilat kandidojnë