Abuzim me tenderat e ndërtimit të komisariateve, drejtori i Monitorimit në Ministrinë e Brendshme Ferdinand Tarazhi nën hetim nga SPAK! U kallëzua me 4 kolegë të tjera nga KLSH

Ferdinand Tarazhi kryetari komisionit të Monitorimit në Ministrinë e Brendshme, i kallëzuar nga KLSH në SPAK për tenderat e disa godinave të policisë, është vënë nën hetim nga SPAK.

Me Tarazhin janë kallëzuar edhe 4 zyrtarë të tjerë të Ministrisë së Brendshme. Report Tv mëson se SPAK ka nisur hetimet për këtë rast dhe ka kërkuar sekuestrimin e praktikave për rikonstruksionin e komisariateve Vlore, Mirdite, Pogradec dhe Komisariatit nr. 4 në Tiranë.

Në më pak se 1 muaj 2 komisione vlerësimi ofertash në Ministrinë e Brendshme përfundon në SPAK me të arrestuar, pas atij të uniformave.

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka dorëzuar në SPAK, Prokurorinë e Posaçme Anti Korrupsion, një kallëzim penal ndaj 5 funksionarëve të Ministrisë së Brendshme. KLSH i akuzon se kanë abuzuar me tenderat për rikontruksion dhe ndërtimin e disa godinave, si Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë, Komisariati i Policisë Nr. 4 Tiranë, Komisariati i Policisë Pogradec, Komisariati i Policisë Mirditë.

Kontrolli i Lartë i Shteti ushtroi auditim financiar dhe përputhshmërie në Ministrinë e Brendshme dhe konstatoi mospërputhje dhe devijime ligjore, si pasojë e shkeljeve të dispozitave ligjore në procedurat e prokurimit publik, të cilat kanë cenuar barazinë e pjesëmarrësve dhe operatorëve ekonomik në këtë procedurë dhe njëkohësisht rritje të paargumentuar të vlerës së kostove të ndërtimit dhe kostove të projektimit në procedurën e prokurimit.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Labo: 05/08/2021 05:34

  Spaku ka dale ne mbrojtje te oligarkeve qe jane skualifikuar nga pjesmarrja ne tendera dhe ka kryer arrestume te paligjeshme .Oligarket e skualifukuat nga kane liddje ,dhe po e pesojne pjesa e administrat publike qe kryn procedurat e tenderimit,Kryeministri del kundra ad publikevte tij.mos prisni me gje nga spaku o njerez

  Përgjigju
 • Refresh: 04/08/2021 10:56

  Mesa duket mbiemri “Tarazhi” jane nga Mirdita pra filloj riciklimi i dores se ish ministrit S.Lleshaj, tani po heqin Mirditoret per te vene Korcaret

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli