POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Acari "pushton" disa zona në Amerikë

foto ilustruese nga moti i keq në Amerikë

I ftohti I tmerrrshëm që ka pushtuar një pjesë të Amerikës ka sjellë shumë probleme të mëdha. Moti i pazakontë paralizoi për orë të tëra disa qytete , duke ndaluar avionët dhe trenat, shkolla të mbyllura dhe duke nxitur zyrtarët në Detroit, Minneapolis dhe Çikago për të hapur qendrat e ngrohjes emergjente për të pastrehët dhe të pambrojtur.

Rreth 8 perssona kanë humbur jetën si pasojë e motit të acartë. Temperaturat në disa zona u ulën deri në minus 28, me fryrjen e erës duke arritur minus 53, tha Shërbimi Kombëtar i Motit. Fargo, N.D., arriti në minus 33; Milëaukee, minus 20. Më e keqja e të ftohtit u frikësua gjatë natës të enjten, kur meteorologët parashikuan se temperatura mund të ulet në minus 27 në Çikago, një rekord për qytetin. Midëest pritej të shihte temperaturat e mjerueshme deri të enjten dhe ajri i ftohtë po lëvizte në lindje.


Një fluksh njerëzish është shtuar n spitale ku janë duke marë trajtimin e duhur.

Pavarësisht motit te keq njerzit jan duke vazhduar punënë rregullisht.

Al.Çe/Shqiptarja.com
Komento