Administrata e Oqeanit dhe Atmosferës: Vera 2020, më e nxehta e regjistruar ndonjëherë në Hemisferën Veriore

Vera që po largohet duket se është më e nxehta e regjistruar ndonjëherë në hemisferën veriore të tokës. 

Lajmi vjen nga Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA) e Shteteve të Bashkuara

Sipas gjetjeve të agjencisë, në periudhën midis fillimit të qershorit dhe fundit të gushtit temperaturat mesatare ishin mbi mesataren e shekullit të njëzetë, 0.92 gradë celsius.
"Kjo është vera më e nxehtë e regjistruar në histori, duke tejkaluar edhe vitin 2019 edhe 2016, kur u vendosën rekordet e mëparshme," tha NOAAA në një deklaratë.

Muaji gusht ishte veçanërisht i nxehtë, nxehtësia më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në hemisferën veriore, me temperatura mesatare që tejkaluan mesataren e shekullit 20 me 1.19 ° C.

Shkencëtarët presin që viti 2020 të jetë ndër pesë vitet më të ngrohta, me Evropën, Azinë dhe rajonin e Karaibeve që kanë vendosur rekordet gjatë muajve janar-gusht.

Agjencia gjithashtu raportoi se mbulimi mesatar i akullit në Arktik në gusht ishte i treti më i ulët i regjistruar ndonjëherë, 29.4% nën mesataren 1981-2010.

Sondazhet Gjeologjike Daneze dhe Grenlandë njoftuan dje se një akull 113 km2 ishte shkëputur nga rafti më i madh i akullit i mbetur në Arktik.

'Atmosfera në këtë rajon është ngrohur me rreth 3 ° C që nga viti 1980 dhe temperaturat rekord janë vërejtur në 2019 dhe 2020,' komentoi Dr Jenny Turton, nga Universiteti i Friedrich-Alexander në Gjermani.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Përmbytet nënkalimi në Fushë Mamurras, automjetet detyrohen të përshkojnë rrugë dytësore