Akademiku Sabri Hamiti merr
shtetësinë shqiptare nga Nishani

Akademiku Sabri Hamiti merr<br />shtetësinë shqiptare nga Nishani
TIRANE - Në një ceremoni të zhvilluar sot në Institucionin e Presidentit të Republikës, Kryetari i Shtetit shqiptar, Bujar Nishani i dorëzoi dekretin e dhënies së shtetësisë shqiptare akademikut, poetit e prozatorit, eseistit e profesorit të letërsisë, Nënkryetarit të Parlamentit të Kosovës, Sabri Hamiti. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin familjarë dhe figura të rëndësishme të jetës akademike dhe kulturore të vendit si Kryetari i Akademisë së Shkencave, Muzafer Korkuti dhe akademiku Kolec Topalli, Drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, studiues dhe përkthyes, mësimdhënës e shkrimtarë, etj.

Në fjalën e Tij solemne Presidenti Nishani u shpreh: “Sot nëpërmjet një akti, dekretit të dhënies së shtetësisë shqiptare Akademik Sabri Hamitit dua të shpreh mirënjohjen dhe nderimin e shtetit tonë për një figurë simbolike të  ruajtjes së identitetit kombëtar. Një mision ky i realizuar përmes veprës së tij të shumanshme mbi 35 vëllime, të qëndresës, intuitës dhe vizionit erudit, në të cilën ideologjia naimiane ‘Ti Shqipëri më jep nder, më jep emrin shqiptar.’ është kudo e pranishme, ndaj të dashur miq, ky dekret bashkon përmbajtjen me formën.

Në kontekstin e asaj që bëri elita e Prishtinës nga vitet ’70-të e këtej, e cila faktorin shqiptar së pari e shndërroi në faktor kulturor e pastaj në, faktor politik në ish-Jugosllavi, në kohë dhe rrethana të vështira, Sabri Hamiti ky bashkëudhëtar mendimesh, kauzash dhe betejash me Ibrahim Rugovën u shndërrua në njërin prej udhëheqësve të rezistencës shpirtërore, kulturore dhe politike në kapërcyellin e dy shekujve për të gjithë shqiptarët kudo që janë
.

 Pasi mori në dorëzim nga Presidenti Nishani, dekretin e firmosur të shtetësisë shqiptare nga Kreu i Shtetit, Akademiku Sabri Hamiti u shpreh, tepër i emocionuar: “I nderuari dhe i çmuari zoti President i Republikës së Shqipërisë, sot kam marrë  nderimin më të madh që kam marrë deri më sot . Kjo sepse tërë atë që kam mundur të bëj, mendoj që e kam bërë për të krijuar atë që edhe ju e përmendet njësi shpirtërore dhe kulturore shqiptare .

Mendoj që kjo është Alfa dhe Omega, edhe kulturore edhe historike e shqiptarëve që në dy dekadat e fundit promovoi një emancipim të tyre në të gjitha trevat. Ju e përmendet në fjalën tuaj identifikimin e tipit në naimian. Po të gjithë ne jemi nxënës të rilindësve edhe në kuptimin emocional dhe në kuptimin atdhetar – nacional. Për një poet tjetër më i vonshëm se Naimi, por sigurisht i burimësisë Naimiane, Lasgushi Poradeci thoshte: Më pat lindur vendi i Zotit, bëj punën e njeriut. Atë që i madhi na jep tutje, na jep të bëjmë punën e njeriut, në kuptimin edhe filozofik edhe në kuptimin personal. Pra, të punojmë aq sa mundeni që shqiptarët siç janë historikisht, gjeografikisht, evropian të jenë edhe politikisht të tillë.


Ju faleminderit edhe njëherë zoti President për nderimin e madh që ma  keni akorduar përpara këtyre njerëzve të nderuar të Shqipërisë, të cilët shumica prej tyre në punët e mia me gojë apo punët e mia me shkrim të punës së shqiptarëve dhe të shqiptarisë i kam pasur o miq, o bashkëpunëtorë, o mbështetës të mi dhe këtë trashëgimi që ju ma dhatë sot mua unë do ta bëjë sigurisht trashëgimi të familjes, të brezit që vjen dhe që i kam këtu para meje”.

Redaksia online
(f.m/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Ligjet që shkeli Kryemadhi/ Çfarë rrezikon nga mosdeklarimi i llogarive bankare jashtë vendit

Ligjet që shkeli Kryemadhi/ Çfarë rrezikon nga mosdeklarimi i llogarive bankare jashtë vendit