VIDEO/ Mjete të përmbysura, 4 aksidente në 24 orë brenda tunelit tek ish-sheshi 'Shqiponja' në Tiranë! Shkak kthesa e fortë dhe mungesa e sinjalistikës për shoferët

Në vetëm 24 orë 4 aksidente janë shënuar në një nga tunelet  te ish sheshi Shqiponja në Tiranë.

Kjo ka ndodhur si pasojë e kthesës së gabuar dhe mungesës së sinjalistikës, ku gjatë ditës 3 mjete të ndryshme janë përmbysur në mes të tunelit  duke rrezikuar jo vetëm jetën e drejtuesve, por edhe bllokuar rrugën duke shkaktuar trafik.

Kjo situatë problematike ka ndodhur si pasojë e kthesës së fortë të tunelit dhe mungesës së sinjalistikës  për të paralajmëruar drejtuesit për të ulur shpejtësinë.

Si tuneli hyrës edhe ai dalës në zonën e Astirit në fakt kanë të njëjtën problematikë, kthesë të fortë dhe mungesë të sinjalistikës, ç'ka bën që edhe në të ardhmen këto tunele të kthehen në burim aksidentesh dhe humbje jetësh.

1631602166_1631597174page.jpg

3 nga 4 aksidentet

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A janë braktisur nga shteti efektivët e policisë në luftën ndaj krimit?

Komento

Komente

 • liku: 14/09/2021 10:10

  Shofera qe nuk njohin rrezikun vetem dine ti japin gaz makines

  Përgjigju
 • Arber: 14/09/2021 07:48

  Kaq u desh te tregohej qe shqiptaret jane te papergjegjshem per te ngare makinen. Ne cilen rruge te botes pret qe te ngasesh makinen tej normave te shpejtesise qe te eshte vene dhe te presesh te funksionoje e mos besh aksident?! Per me teper ne nje situate ku je ne nenkalim. Ecni me kujdes dhe respektoni sinjalistiken per mos te marre veten ne qafe !!!

  Përgjigju
 • Xhemi: 14/09/2021 06:40

  Kthesa nuk eshte fare e fort. Jane shoferet qe ngasin si te shkalluar. Mire tu behet. Gjynah per trafikun qe krijohet per fajin e ketyre budallenjeve qe u duhet hequr patenta.

  Përgjigju
 • Shoqja e ing taljon: 14/09/2021 06:33

  si je shoku albanez? jam nje shoqe e inxhinierit taljon. projektin e beri nje grup te huajsh por shoku ne bashki e donte te pjekme te marume per 15 dit, ene tha se e rregullojna rrugs or ti. ne fun mori projektin, nuk pagoi lekt ene e zbatoi qysh o poq per 15 dit. e dyta per ta myll nji qi ket muhabet, kta shokt e ktij t'bashkis duhet me von ca tabela sinjalistike atyna per me thon "ec avas se ik per lesh". shnet e t'mira.

  Përgjigju
 • Artan.R: 13/09/2021 12:32

  si ka mundesi qe jane kaq hajvane shoferten ne Shqiperi? Ne itali, nese ben nje aksident te tille shofirit do ti duhet: 1. te paguaj te gjitha demet e objekteve te rruges: p.sh nje meter linear i nje guard raili kushton 600 €; guard railet jane me permasa standard 6 mt dmth nje guard rail te kushton 3600€). Nje semafor kushton 1800€ e keshtu me rralle. 2. nese aksidenti qe ti ke bere nderpret sherbimin publik (p.sh autobuzin urban) paguan per 45 min 475€. Tani, pse ne shqiperi nuk aplikohen te njeta ligje ? apo nga Italia do te kopjojme vete ligjet per coronavirus?

  Përgjigju
  • Lexomendo: 14/09/2021 07:21

   Lale se di Po me duket se fliske pa lexuar apo menduar. Kudo ne bote vlla ka gjoba per deme qe krijon por ktu jane dy probleme: 1) mungesa e sinjalistikes qe tju thote shofereve ngadalso shpejtesine kthese e forte etc. Ky eshte problem ndertimi/inxhinjerik se cdo kthese e ka nje shpejtesi limit. Si rrethrrotullamet ne (autostradat) shqiptare. 2) ato gjoba apo cmime besoj se paguhen nga siguracjoni. A e kupton se Sa leke do humbte siguracioni, ku eshte 20% rames apo lali lekut? Dhe ne kte rast siguracioni duhet ti kerkoj demshperblim kompanise qe ndertoi rrugen e keqe. Megjithate vlla te lutem mos I krahaso rruget e ndertuara neper bote me rruget e korruptuara shqiptare. Pyet veten ndertesa Kujt eshte rruajtur qe te beje tyneli ate kthese te forte kur shpejtsia se lejon…

  • alo: 14/09/2021 06:53

   per shkak se nuk ka alternativa te tjera, qarkullimi behet ne kushte kantieri ndertimi dhe si e e tille shpejtesia max eshte 20km/ore. Mjafton te kujtosh librin e patentes dhe ... te heqesh telefonin nga dora

  • Albanezi: 13/09/2021 19:17

   O Tano po ti qeke ai inxhenieri taljon qe ka bo ate tunelin per gara rally aty mre Pash nerin kallxoji lales se s tregoj×

Lajmi i fundit

John

Kriza në Kinë, ndërprerje e vazhduar energjisë elektrike alarm për ekonominë