Aksioni ‘Bregdeti ynë’, IKMT prish 7 lokale dhe bar-e në Durrës, pronari: Kjo është katastrofë, kemi punuar me djersë

Ditën e sotme ka nisur aksioni nga strukturat e IKMT dhe IMT në vijën bregdetare të Durrësit, konkretisht në Hamallaj.

Shtatë lokale të cilat janë ndërtuar dhe shfrytëzuar pa lejen e posaçme janë prishur, pas njoftimit nga këto struktura lidhur me këtë aksion.

Njeri prej pronarëve lokali i të cilëve do të shembet nga IKMT, tha se gjithçka është ndërtuar brenda kuadrit ligjor, me mund dhe djersë prej vitesh.

“Katastrofë. Nuk jemi zaptues, na e ka dhënë lejen shteti. Gjithë këto ndërtime i kemi bërë me djersë, punojmë e gjitha familja. Deri më tani kemi investuar mbi 50 milionë lekë. Na njoftuan para një muaj, e anuluan dhe tani na njoftuan në mëngjes që do të vinin. Jemi taksapagues të rregullt, e kemi bërë me djersë. Nuk kishim kohë as për ta apeluar. Përfundimisht jemi duke e çmontuar vetë, në fakt po e shkatërrojmë nuk po e çmontojmë. Unë nuk e do e nisë derisa të më jap sërish shteti leje. Kur të afrohet fadroma nuk do të kundërshtojë, e di shteti, unë këtu di që kam punuar me djersë.”, tha qytetari i dëshpëruar.

Kujtojmë se IKMT vazhdon aksionin për prishjen e objekteve pa leje "Bregdeti Ynë" jo vetëm në Hamallaj të Durrësit, por do të këtë dhe aksione të tjera në zonat ku janë konfirmuar tashmë ndërtimet pa leje.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Miri: 14/01/2022 22:33

  Prap IKMT po vepron ne menyre selektive.Meqe erdhi der ne Durres mos te shkoj e te prishi ne zona qe edhe kur ka pasur shume turista atje per pushime shkonin 1 perqind te turistave,por te kaloj nga currilat se jan hudhur miliona euro ndertime ne leshterik.

  Përgjigju
 • Sos: 14/01/2022 16:10

  Situata është Emergjente!..kjo është Emergjente në gjithsej territorin,ku duhen rrëzuar të gjitha muret rrethuese të pallateve e Vilave..sidomos në Tiranë..!Lali Zgjohu,eja te rruga Frosina Plaku e hap Trotuare,e prishi muret se kalojmë në rrugë makine..

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

‘Çifti i hapur’, komedia me çiftin e aktorëve Suela Bako e Romir Zalla shfaqet me sukses në teatrin e Durrësit

‘Çifti i hapur’, komedia me çiftin e aktorëve Suela Bako e Romir Zalla shfaqet me sukses në teatrin e Durrësit