Aksioni për lidhjet e paligjshme të ujit, ndiqen penalisht abuzuesit në Tiranë

Aksioni për lidhjet e paligjshme të ujit, ndiqen penalisht abuzuesit në Tiranë

Punonjesit e UKT

TIRANE-Vijon aksioni për ndërprerjen e lidhjeve të paligjshme të ujit në kryeqytet, fokusi i 4 grupeve Task Force që mbrëmjen e djeshme kanë qenë linjat kryesore të transmetimit që kalojnë në zonën e Lanabregasit.

Aktualisht janë identifikuar dy lidhje të kryera në tubacionet kryesore të furnizimit me ujë, njëra prej të cilave nga një subjekt familjar. Me mbështetjen e Policisë së Shtetit po kryhen të gjitha procedurat e nevojshme për ndjekjen penale të rastit flagrant të vjedhjes së ujit të pijshëm.

Në zonën e Lanabregasit kalojnë tubacione kryesore të furnizimit me ujë, në të cilat dyshohet se mund të ndodhë dhe mbushja e boteve të ujit, për tu shitur pastaj tek qytetarët në mënyrë abuzive.

Për kryerjen e këtij aksioni nismës së Ujësjellësit i është ofruar edhe mbështetja e Policisë së Shtetit. Deri tani janë kryer 23 010 verifikime në terren, të fokusuar kryesisht në linjat e furnizimit me ujë, debi të mundshme të akumuluara si dhe mënjanimin e ndërhyrjeve në ujëmatës, ndërkohë që numri i të shoqëruarve ka mbërritur në 53 konsumatorë kryesisht privatë

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • robi: 28/05/2018 17:17

    mire ne tirane qe punohet po ne Durres linjat e ujsjellsit jane lene ne dore te vandaleve. ne ish fermen e sukthit njerzit tek lagja Qender kane vite qe nuk paguajne ujin , jane pa kontrate dhe japin leket ne dore te faturuesit, kjo eshte reforme,,,,,,,bile kane nga 2 linja,,,,

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës