Pamje të trishta në zonën e mbrojtur Vjosë-Pishë Poro-Nartë, kafshët në luftë për mbijetesë mes flakëve (VIDEO)

VLORË- Një zjarr i fuqishëm po djeg hektarë të tërë me pisha në pyllin e Poros, i cili është pjesë e zonës së mbrojtur Vjosë-Nartë.

Në fakt zjarri ka nisur ditën e djeshme dhe pasi u shua mbrëmë gjatë natës është riaktivizuar sërish sot. Ndikuar edhe nga era flakët po përparojnë drejt hidrovorit duke rrezuar tashmë edhe pyllin e Akërnisë. Në terren janë 5 automjete zjarrfikëse, forca të policisë por edhe banorë të zonës që po ndihmojnë për vënien nën kontroll të flakëve.

Deri mbrëmjen e djeshme llogariteshin deri në 22 hektarë të djegura, ndërsa për sot ende nuk dihet pasi flakët janë ende aktive. Prefekti i Vlorës, Flamur Manaj gjatë paradites pati deklaruar se bëhet fjalë për zjarrvënie të qëllimshme.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:35
Pamje të trishta nga zona e mbrojtur e Poros në Vlorë, kafshët në luftë për mbijetesë (VIDEO)

Pamje të trishta vijnë nga zona e mbrojtur e Poros në Vlorë, ku gjallesat që ndodhen në atë zonë po luftojnë me flakët dhe mund të quhet shumë me fat nëse kush ka shpëtuar. Zjarri fatmirësisht është vënë nën kontroll,  por nuk mund të thuhet se risku ka ikur. Automjetet zjarrfikëse dhe policia ndodhen aty në gadishmëri.

Ora 17:29
Pamje me dron nga tymi e flakët në pyllin e Poros në Vlorë

Pylli në Poro të Vlorës është mbuluar nga tymi i zi dhe flakët. Pamje me dron kanë ardhur në redaksinë e shqiptarja.com ku tregojnë se sa kritike është gjendja.

1599579645_zjarri1.jpg

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ardi: 09/09/2020 08:06

  Shtet robq*r, punojnë bashkë PS dhe PD, aty do fillojn ndertimet direkt bashkë me Aeroportin.

  Përgjigju
 • BBC: 09/09/2020 08:03

  Fshataresia djep i se keqes. Fshatareve u dihen hedhur zinxhiret

  Përgjigju
 • Steven: 09/09/2020 07:34

  Perfundimisht kemi nje shtet prej letre qe ngre duart kur vjen puna te tregoje veten.

  Përgjigju
 • lili: 09/09/2020 07:34

  shume shpejt aty do filloj ndertimet samir mane me argiten. po poergatisin terrenin.bastarde!

  Përgjigju
 • liri: 09/09/2020 07:32

  shume shpejt aty do filloj ndertimet samir mane me argiten.po pergatisin terrenin. bastarde!

  Përgjigju
 • Gim: 09/09/2020 06:56

  Po i djeg xhillari me shoke ti beje gati per ndertim

  Përgjigju
 • Jani: 09/09/2020 01:50

  Ku jane zjarrfikeset.......

  Përgjigju
 • Turi: 08/09/2020 15:56

  Vajza e doktor sali leshit i ka keto prona po i vene zjarrin qe tie bejne ndertime me vone pasi te mos kete me pyll

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Dalin rezultatet e testimit me shkrim për të rinjtë që konkurruan në Akademinë e Policisë