Aktorja Eliza Dushku shfaq sot
dokumentarin në Muzeun Kombëta

Aktorja Eliza Dushku shfaq sot<br />dokumentarin në Muzeun Kombëta
TIRANE - Aktorja e famshme e Hollivudit Eliza Dushku, është takuar dje me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama pak minuta para prezantimit të filmit “Dear Albania” ( E dashur Shqipëri) në Akademinë e filmit “Marubi” në Tiranë.

Ylli hollivudian me origjinë shqiptare ka projektuar një turne në kryeqendrat shqiptare dhe pas Tiranës pritet ta vizitojë edhe Prishtinën. Aktorja 34-vjeçare e ka falënderuar dje kreun e qeverisë shqiptare për pritjen që i ka bërë në Kryeministri. Ajo ka postuar pas këtij takimi një fotografi në Instagram, ku ka dalë së bashku me kryeministrin Rama.  Sot në orën 19.00, aktorja Eliza Dushku do të prezantojë për publikun shqiptar dokumentarin e saj “Dear Albania” në Muzeun Historik Kombëtar, ku hyrja do të jetë falas.

“Dear Albania” është një dokumentar që përshkruan një rrugëtim në 15 qytete të Shqipërisë, duke përfshirë edhe Tetovën e Prishtinën, në një guidë turistike promovuese për traditat, besimin dhe turizmin shqiptar. Rrugëtimi i aktores shqiptaro- amerikane, Eliza Dushku, nëpër Shqipëri është gjatë xhirimeve të këtij filmi, dy vjet më parë, erdhi si një  përjekje, jo vetëm për të zbuluar rrënjët e origjinës së saj, por edhe si një formë promocioni për Shqipërinë dhe bukuritë e saj në botë. Dokumentari është realizuar nga Eliza Dushku dhe aktori nga Maqedonia Blerim Destani.

Ky dokumentar është konceptuar në formën e një rrugëtimi në 15 qytete e vende të Shqipërisë, ky dalin në pah traditat, kultura, vlerat e popullit shqiptar. Dokumentarin “Dear Albania” (“E dashur Shqipëri”) Eliza Dushku e quan si një letër dashurie ndaj vendit të origjinës. Ajo ka futur në fokusin e këtij dokumentari pamje dhe episode të jetës njerëzore nga Apolonia, Berati, Saranda, Vlora, Korça (kua kanë jetuar paraardhësit e babait të saj), Tropoja.

Dushku me stafin e filmit kanë bërë xhirime edhe te shqiptarët e Kosovës e Maqedonisë. Filmi dokumentar është konceptuar si një pasqyrë e promovimit të pasurive dhe vlerave të Shqipërisë, ku janë përfshirë personalitete të njohura, imazhe mahnitëse dhe shenja kulturore. Janë në fokus të këtij dokumentari edhe tradita si ushqimi, muzika, moda, sporti dhe jeta e natës. Pas shfaqjeve të filmit në Tiranë Eliza Dushku do të udhëtojë drejt Prishtinës, sepse më 28 maj do të jepet një mbrëmje gala e Fondit Kosovaro-Amerikan të Edukimit.
 
Kush është Eliza Dushku
Eliza Dushku lindi më 30 dhjetor 1980 në Boston, Massachusetts. Është një aktore amerikane me prejardhje nga një familje shqiptaro-daneze. U bë e njohur në moshë të shumë të re me rolin “Faith në TV serinë Buffy dhe nga TV seria Angel. Prindërit e Elizës janë profesorë universiteti, babai është shqiptar nga Korça, ndërsa nëna daneze dhe ligjëron në universitetin e Suffolk-ut në Boston. Eliza deh i vëllai Nate Dushku jetojnë në Los Angeles.

Ndërsa në moshën 10-vjecare Liza Dushku e filloi karrierën e saj në filmin That Night, ajo u bë e famshme duke luajtur së bashku me disa yje të filmit amerikan si: Robert de Niro, Ellen Barkin, Leonardo Di Caprio, Arnold Schëarzenegger, Jamie Lee Curtis, Halle Berry dhe James Belushi.

Gjatë viteve 1996 - 1998 përfundoi shkollimin në gjimnazin Ëatertoën Highschool dhe dëshironte të vazhdonte studimet, Mirëpo pas ofertave për rolet në filmat “Buffy” dhe Angel vendosi të vazhdonte karrierën si artiste. Pas vitin 2003 me filmin serial “Tru Calling”, në të cilin Eliza luante rolin kryesor, ajo ka krijuar një profil të veçantë në historinë e Hollivudit si aktore.
 
Shkrimi u botua në Shqiptarja.com (print) në 26 Maj 2015

Redaksia Online
(d.a/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?



×

Lajmi i fundit

Raporti/ Inteligjenca artificiale 'mund të zëvendësojë 300 milionë vende pune'

Raporti/ Inteligjenca artificiale 'mund të zëvendësojë 300 milionë vende pune'