Akuza:"FBI fsheh përfshirjen e
Arabëve në sulmet e 11 Shtatorit"

Akuza:Arabëve në sulmet e 11 Shtatorit"">
Byroja Federale e Investigimeve po përballet me akuzat për fshehje të përfshirjes së mundshme të Arabisë Saudite në sulmin terrorist të 11 Shtatorit në New York.
 
Një komision i krijuar për të rishfaqur prova rreth bombardimeve që kanë ndodhur në botë, nuk ka shmangur dot një agjent të FBI që pohon se një familje saudite kishte lidhje me rrëmbyesit, ndërsa agjencia tha se raporti i agjentit  ishte "i pabazuar”.
 
AgjentI i FBI-së  që investigoi zhdukjen pas dyshimeve të fqinjëve, tha se familja kishte shumë kontakte me individë të lidhur me sulmet terroriste të 11 Shtatorit.
 
Sipas një postimi në New York Post, një nga anëtarët e kësaj familjeje kishte ndjekur shkollën e fluturimit, njësoj si disa nga rrëmbyesit e avionit.
 
Mohamed Atts, lider i rëmbyesve dhe dy terroristë të tjerë në fluturim, kishin vizituar shtëpinë e familjes.
 
Të afërm të pronarit të shtëpisë, Esam Ghazzawi, jetuan në  godinën Sarasota derisa fluturuan duke lënë pas makinat, mobiljet dhe gjithë pajisjet e tjera prapa, pak para 11 Shtatorit.
 
Vajza dhe djali Ghazzawi, që punonin si këshillues të familjes mbretërore Saudite kanë jetuar në këtë shtëpi për 6 vjet, por u larguan në Gusht 2011 pa lënë asnjë adresë.
 
“FBI po fsheh raportin rreth  familjes saudite që u largua nga Florida dy javë para sulmit të tmerrshëm, duke u kuptuar kjo si një përpjekje për të fshirë çdo përfshirje të  Lindjes së Mesme në sulm”, raporton agjenti.

Por FBI insiston se raporti i agjentit është i pabazuar duke kërkuar informacion më të sigurtë.
sulmi terrorist
shtepia

  Redaksia Online
 (Alt.h/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Pse nallanet janë këpucët perfekte për pranverën 2023

Pse nallanet janë këpucët perfekte për pranverën 2023