Akuzat e SHBA, Kina kundërpërgjigjet nga Moska: S’kemi pasur gisht në krizën e Ukrainës, s’kemi furnizuar kurrë asnjë palë

Akuzat e SHBA, Kina kundërpërgjigjet nga Moska: S’kemi pasur gisht në krizën e Ukrainës, s’kemi furnizuar kurrë asnjë palë

1679428733_gfj.JPG

Kina "nuk është as krijuese, as palë e krizës në Ukrainë, as nuk ka furnizuar me armë asnjërës palë të konfliktit". Duke iu përgjigjur kritikave të Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken për mbulimin diplomatik të Pekinit për Moskën, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin tha se "SHBA nuk është e kualifikuar të drejtojë gishtin drejt Kinës, e lëre më ta fajësojë atë". Për më tepër, Wang shtoi në konferencën e përditshme, "ata thonë se duan të ruajnë paqen, por njerëzit nuk shohin ndonjë hap efektiv", ndërsa "ajo që të gjithë shohin është se SHBA vazhdon të furnizojë me armë në fushën e betejës".


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin dhe Xi Jinping nënshkruajnë dokumente për partneritet global! Moska: Plani kinez, bazë për marrëveshje


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen