Akuzohen për përdhunim dhe trafik qeniesh njerëzore, Andrew Tate dhe vëllai i tij lirohen nga burgu dhe vendosen nën arrest shtëpiak

Akuzohen për përdhunim dhe trafik qeniesh njerëzore, Andrew Tate dhe vëllai i tij lirohen nga burgu dhe vendosen nën arrest shtëpiak

Andrew dhe Tristian Tate

Andrew Tate, ish-kikboksieri kontrovers i kthyer në influencues të mediave sociale, dhe vëllai i tij Tristan do të zhvendosen nga burgu dhe do të vendosen në arrest shtëpiak në Rumani, ndërkohë që hetimet penale për mbi akuzat për krim të organizuar, trafik njerëzor dhe përdhunim janë në vazhdim.

Urdhri u urdhërua nga një gjykatë rumune të premten, shkruan CNN.

Vëllezërit Tate të cilët mohojnë akuzat u arrestuan në vend në dhjetor 2022, por ndaj tyre ende nuk ka asnjë akuzë zyrtare.

Policia rumune pretendoi vitin e kaluar se vëllezërit dhe të tjerët kishin formuar një grup të organizuar kriminal që shtrihej nga Rumania në Britani dhe Shtetet e Bashkuara me qëllim të trafikimit të qenieve njerëzore.

Autoritetet pretenduan se disa viktima u mashtruan duke besuar se synonin të hynin në një marrëdhënie martese/bashkëjetese ndërsa transportoheshin në Rumani dhe më vonë u shfrytëzuan seksualisht me dhunë fizike.

Të paktën gjashtë viktima dyshohet se janë shfrytëzuar seksualisht nga grupi i organizuar kriminal, sipas një deklarate nga Drejtoria e Rumanisë për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Terrorizmit.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

‘Muri i kuq’, tifozët shqiptarë nisen drejt stadiumit në Dortmund për ndeshjen me Italinë

‘Muri i kuq’, tifozët shqiptarë nisen drejt stadiumit në Dortmund për ndeshjen me Italinë