Akuzohet për tre vrasje, Gjykata e Elbasanit liron Viktor Ymerin, dajën e Edison Harizajt

Akuzohet për tre vrasje, Gjykata e Elbasanit liron Viktor Ymerin, dajën e Edison Harizajt

Vendimi për dënimin e Viktor Ymerit dhe nipi i tij i vrarë Edison Harizaj

ELBASAN- Viktor Ymeri ose siç njihet ndryshe në Vlorë, si “Tori i Xhihanes”, ka lënë ditën e sotme qelinë e burgut të Lushnjes dhe është nisur në drejtim të Vlorës, ku një eskortë makinash e shoqëronte atë. Vendimi për lirimin e tij, është dhënë nga gjyqtarja e Elbasanit Enkeleda Kapedani, e cila vendosi të shuajë dënimin e Viktor Ymerit dhe të urdhërojë lirimin e tij.

Ymeri  prej vitit 1999 e deri më sot qëndronte në burgun e Lushnjes në Elbasan, pasi ishte dënuar me 25 vite burgim për vrasjen në Durrës të Arben Pajës e Ilir Xhungës, dy miqtë e Lulzim Berishës. Për këto dy vrasje Ymeri është dënuar fillimisht me burgim të përjetshëm, por në tetor të 2018 gjykata e Apelit Durrës, kanë vendosur dënimin e tij me 25 vite burg. Viktor Ymeri konsiderohej nga policia dhe prokuroria si një nga njerëzit më të afërt të Gazmend Brakës, (Gaxhait) i dënuar me burgim përjetë, pasi së bashku në qershor të vitit 1999, kanë ekzekutuar me dhjetra plumba kallashnikovi Arben Pajën dhe Ilir Xhungën, të cilët ishin pjesë e një fraksioni tjetër kriminal në Durrës.

Por si u liria Viktor Ymeri, në një kohë kur ndaj këtij personi, kishte mbërritur dhe një vendim penal i drejtësisë Italiane që e dënonte me 24 vite burgim për vrasjen e Gëzim Muçës dhe plagosjen e Taulant Maskës në rrugën “Via dellaTraversa del Grill” në Romë.

Ky dënim është dhënë nga gjykata e Romës në Itali dhe është njohur nga gjykata e Elbasanit, ku gjyqtar ishte Sulejman Kurti. Sipas vendimit italian Viktor Ymeri (Imeraj) allias Tomor Ncucaj, në bashkëpunim me një person tjetër, në 12 shkurt 1996, rreth orës 20:00,në rrugën “Via dellaTraversa del Grill” në Romë, ka qëlluar me armë zjarri mbi mjetin “BMW”, brenda të cilit ndodheshin Gëzim Muça dhe Taulant Maska, duke sjellë vdekjen e Gëzim Muça dhe plagosjen e Taulant Maska. Taulant Maska ka arritur të shpëtojë duke u larguar me vrap nga mjeti ku ndodhej. Veç këtij dënimi me 24 vite burg, Viktori, kishte marrë në 30 tetor 2018 dhe një dënim tjetër, të cilin thuajse e ka kryer me 25 vite burgim për vrasjen e Arben Pajës dhe Ilir Xhungës në Durrës.

”Shqiptarja.com” mëson se të dyja këto dënime janë bashkuar në një vendim të vetëm nga gjykata e Apelit Durrës, duke bërë që përfundimisht Viktor Ymeri të lirohet përfundimisht. Edhe ditët e mbetura për të vuajtur dënimin, gjykata ja ka shuar, pasi ka përllogaritur ditët e punës që ka bërë Ymeri, brenda në burg. Vendimi për lirimin e tij, pritet të Apelohet nga prokuroria e Elbasanit, ku shanset për të rikthyer në burg Viktor Ymerin tashmë janë të pakta.

Ymeri i përket një fraksioni kriminal në Vlorë, dhe pritet që në kohët në vijim në Vlorë do ketë raste të ndodhjes së vrasje mafioze.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pilo: 30/12/2019 21:52

  O Xhepi ku ka trima sot ca thu.. Ky xhipe do jet ndonje rk qe meshihet mbas komenteve.. do jet ndonje vk me pak fjal

  Përgjigju
 • Gjergji: 30/12/2019 21:06

  O Djem vlore harove qe Dirushi eshte me legen akoma se bresherit e plumbave kur u vra Arturi vellai Didit na Tori kapen dhe çupen e halles se tij qe mbeti e vdekur ne vend.. Dirushi shoku Edisonit qe per lek e shiti gjakun

  Përgjigju
  • nozi pajomes: 28/03/2023 22:28

   kush dirush esht ky re vlla na esht ky

 • Xhipe kombinat: 30/12/2019 17:34

  Ska problem per telefon xhipe nje eshte

  Përgjigju
  • Xhepi: 30/12/2019 18:54

   Hajde xhipe te lumte goj trim jo laro

 • Pilo: 30/12/2019 14:57

  Xhipe kombinat sikur po te ha b.... a. Po ti po je trim ler numrin e telefonit ketu e te kontakton vet ndonje çam. Kokre budallait te qr

  Përgjigju
 • Gani: 30/12/2019 14:52

  O xhipe kombinat te haka b... keq me duke..

  Përgjigju
 • Djem vlore.: 30/12/2019 14:45

  Eshte per te qeshur e per te qare ne ca komente ketu. Sheri qe nisi per nje stop makine perfundoj si mos me keq. Ca bejne tifoz per Torin e ca per Doqen. Degjoni o te mjere mos u beni tifoz kot te njeri tjetrit se keni familje vete dhe ata qe ju riten duan tju gezojne. Tori qe e beni ju te mire i shet shoket per interes.. Tori ishte ai qe shitii ushtarin e tij Renato Sadiku ( Llerka) te policia qe ata ta vrisnin e mos te mereshin me Torin.. Keta çamet akoma me keq se ne vend te mereshin me Dirushin apo me Astritin apo me gjithe legenat e lagjes se qorrave u moren me vellan e Torit. Shume koke kan ikur na ky sher.. Fieraku i mishit qe ishte shoku Torit u vra na nje alabak me emrin Laert qe dhe Tori po e la gjalle harem e past. Nejse tani lojtaret jan ne fushe e loja sapo ka filluar. Engshin kokat e tyre e te atyre qe i liruan

  Përgjigju
  • koli: 31/12/2019 02:33

   po ca lidhje ka astriti oo budalla se dike mir historin

  • Beni: 30/12/2019 21:03

   Fieraku e ka emrin Arben pojani e ka vrare didi ne tirane ne 2004

  • Kuriozi: 30/12/2019 18:39

   Po tani doqja ca lidhje ka me didin kan qen kuneter ???

  • Tori: 30/12/2019 17:07

   Kush Eshte ky fieraku I mishit qe qenka vrare? Kush leart e ka vra? Nuk besoj te kete fuqi tori sic5i ka pas.

 • Xhipja kombinat: 30/12/2019 13:23

  Jua regullon tori camve. Ja dhe pak

  Përgjigju
 • Albanistani: 30/12/2019 01:38

  Na cat trapin me keta pushtat qe qajn tr gjith para prokuror ma ka ber ky ma ka ber ai keta pederast spiuna oridinera ska ngel me njeri burr tamam me gjith keta qe kam par shqiperi te pakten nga afer i heq kapelen renato camit we si ndihet zeri ska njeri shanc ta zer ne goj jo si keta pederastet qe me vdap qajn gjyq ma beri filani e fistiku ketu ka mbaruar eshte burri legen dhe e mban veten per burr te gjitha keta plera bashkpunojn me shtet dhe e mbajn veten per trima keta zogj kurvash duhet ta bejn burgu. Ne nje sektor mw zogun e tiranes te pakten sap goj

  Përgjigju
 • Vlonjati nga Çolja: 29/12/2019 17:25

  Dil o Tor dil se ta tregon Doqja me kallash ne dore.

  Përgjigju
 • Tony Soprano: 29/12/2019 16:06

  Mjere kush i futet kesaj rruge, a nuk ishte Edison Harizaj i "paprekshmi"? Tani eshte ne varr i kalbur. Nje gabim sigurie edhe ky shkon asaj rruge, ka aq para e djem ne Vlore sa ja bejne varrin kujdo. Keta tanet jane mafioza wannabe, edhe nuk jane te paprekshem edhe sdalin me bodigarda. Plumbi i han te gjithe, came, leber e magjype.

  Përgjigju
  • Loti: 30/12/2019 01:42

   Me demek thua ti s jan si Big Paul Castellano apo si bosi tjeter i Gambino, Frank Cali. Apo si njerez me ushtri nga mbrapa si Jul Cesari, Lincoln e JFK.

 • Fatos: 29/12/2019 15:47

  Keta gjyqtaret tane duhen vrare me buke ne goje,,,mos lironi kriminelet mor maskarenj,,ishallah e pesofshi ne femijet tuaj.....

  Përgjigju
 • Tik: 29/12/2019 13:16

  Bravo i qoft kush i hodhi leket e nxori kete dial se eshte dial i mir pa se ca do bej per nipin ai e di .

  Përgjigju
  • vlora: 02/01/2020 22:00

   torka tjeter i oslos e nxorri

  • Pilo: 30/12/2019 14:59

   Ai nuk do bej asgje. Ai vetem po pregatitet qe ti bej shoqeri

 • Loti: 29/12/2019 13:05

  Rrofshi, kishte nevoje Vlora per nje njeri te tille. Lironi dheGaxhain te mos mbetet vetem.

  Përgjigju
 • eldi: 29/12/2019 11:10

  ka ndonje qe ta di historin tamam kush ka qene me superior ne vlore se vlora ka pase shume grupe! zani gerdhuqet luciano apo gaxhai kakami viktori elton tato, apo camet e pusit te mezinit apo xhelitajt ose didi cami

  Përgjigju
  • Çelo: 30/12/2019 01:46

   Tani ligjin e ben ky qe nxorren nga burgu. Nga ana tjeter Buzderri me Çipurrin dhe Doqen. Megjithse Doqja duket punon per shtetin(me nje vrasje ne Tirane dhe nje zbrasje arme per Inin i ka fut 8 vet te grupit brenda dhe 8 vet te Leonard Dukes ne kerkim).

 • Andi: 29/12/2019 09:24

  Po ne prit mos e kan nxjer vall miqt e ti durrsak nga plazhi qe shoqeroeshte koher e fundit?????

  Përgjigju
 • Agjenti: 29/12/2019 09:22

  Po ti ndalonte per kontroll policia ato makinat qe e shoqeronin sdo kishin pranga per te gjithe personat

  Përgjigju
 • Fieri: 29/12/2019 08:25

  Daja sdo bej 40 dit jasht o cuna ahahha çamet e treguan kush jan dakort

  Përgjigju
 • Ajo: 29/12/2019 07:37

  Sa here e shoh kete djale ne foto, terhiqem shume. E cuditshme

  Përgjigju
  • Beni: 30/12/2019 20:12

   Dorzohem ajo dhe ajo.Me ate foto shume cilsore e kuptuat fizionomine.Gjithsesi gusto gusto nuk kam gje kunder jush.

  • Nje tjeter ajo: 30/12/2019 12:18

   E vertete, fizionomia e tij eshte terheqese......

  • @ajo: 30/12/2019 07:27

   Ke Të drejtë o kurva Ajo, vetëm se këtu ndryshojmë, ti do të vdekurit, kurse kurvarët duan kurvat e gjalla

  • Beni: 30/12/2019 00:20

   Nuk jam xheloz,jo te gjith meshkujt bredhin pas kurvave fli e qete,dhe rruga e mbare nga je nisur.

  • Ajo: 29/12/2019 18:47

   O Beni po ju meshkujt nuk bridhni pas kurvave? Njelloj ndodh dhe me femrat. Por ti mos u bej kaq xheloz haha

  • hako: 29/12/2019 16:43

   @Ajo,,,do te trishtohesha nese nuk je bjonde,sepse zgjuarsia tende te le pa fjale.

  • Ajo: 29/12/2019 16:36

   Hahahah ndoshta ne nje jete tjeter, rruget mund te na bashkohen

  • Beni: 29/12/2019 16:13

   Ju terheq budalliku qe keni ne mendje per "te fortet" po tpelqeu shko vrit veten takoje te varrezat,debile.Se ku e pe fizikun ti

  • @Ajo: 29/12/2019 14:45

   Ajo Ik takohe se në babicë me trimat e tjerë është

  • Ajo: 29/12/2019 13:13

   Fiziku ndoshta

  • Viktor: 29/12/2019 10:43

   Ca te terheq

 • Toni tr: 29/12/2019 01:23

  Ja te shofim ca do bej daja

  Përgjigju
 • Kamzaliu: 28/12/2019 23:52

  Paska marre nje dore te mire Lul Qarri

  Përgjigju
 • eri: 28/12/2019 23:42

  hajde tori shfarosi camet se vet ti jua din atyre ...betohu per nipcen tashi se per vellain i zhduke camet e fort te vlores

  Përgjigju
 • Coban: 28/12/2019 23:35

  Plasen prap fishekzjarret ne vlore.ishalla skap nai te pafajshem.i rujt zoti gjith shqiptaret,se shteti la vdekur me koheee

  Përgjigju
 • Loran shehu: 28/12/2019 23:26

  I takon sepse kta jan familje me taban dhe njerez shum te mir , le te plasin tani hijenat ne ter Shqiperin....

  Përgjigju
 • Gimi durs: 28/12/2019 23:07

  Erdhi Termeti ne Vlor , came trima zdo dini me na eshte vrima

  Përgjigju
  • Shijak: 29/12/2019 09:09

   Pse gimi camet e shijakut i ke par ndonjer ne vrim o gim edi mir ti kush jan camt e durrsit e shijakut

 • vlora: 28/12/2019 22:49

  e nxoren per ta vrare

  Përgjigju
 • Vlonjati ne zvicer: 28/12/2019 22:40

  Ore nje gje me ben pershtypje pse sdenoni ata politikanet se tani u erdhi koha ose ne burg ose pas diellit ATA E VRANE SHQIPERINE DHE SHQIPTARET

  Përgjigju
 • eldi: 28/12/2019 22:32

  a ka ndonje nga vlora mbi 40 vjec qe te sqaroje kush ka qene me superior me vlore zani luciano dhe gerdhuqet, apo xhelitajt, ata te pusit te mezinit, gaxhai viktori elton tato apo didi cami

  Përgjigju
  • Totii: 13/01/2020 20:43

   Kush geron? Pse didi nuk pyeste per njeri fare? Aq gango ka qene didi?

  • Fieri: 12/01/2020 16:19

   Pastaj po qe ka pas dhe geronin vlora . Po qe didi ka qen super gango dihet boterisht

  • Fieri: 12/01/2020 16:18

   Po mire ore per muabet pse gerdhuqet ja akoma te fort??? Un e di se jan shuar si ata si mukat. 1 miku im mka then qe kastriot muka tit selaci fatmir haklaj dhe vellezerit e mile çamit ne fier kan qen me kriminelat ne shqiperi qe sbenin per burr njeri

  • Vlora 1: 11/01/2020 00:41

   O fieri me sa shikoj un o I vogel je na Mosha ose je njeriu i mukajve e pare e punes nuk di te shprehesh flet pa diktaturi e dyta mukajt ishin te fort po nuk ishin aq sa jan Gerdhuqajt e dyta sa per didin ik pyet torin qe doli tani te ta japi pergjigjen...e treta po te jet per trima vlora ka patyr edhe Artur Shehun 4 mukajt kan qen shok me Gjiken Meso pak historin reale edhe pastaj komento mos fol shum ne ajer

  • Fieri: 06/01/2020 18:18

   Ca flisni more cne gjik kari gjik leshi me ke krahesohej me kastriot muken apo me shpetim muken apo me didin e festes ca jeni mir apo flisni prallla

  • Vlora 1: 31/12/2019 12:42

   Elsi nuk ishte e vertet zani nuk donte te vriste Gerdhuqajt Zani edhe lucianua nuk u prishen kur me njeri tjetrin Dursaku ka qen edhe ai shum trim Ata te pusit e mezinit kan qen te fort Beni barba u hakmore ne 2002-2003 duke vrar vellezerit e tovit me Skele Nje gje ishte e sigurt njeqoft se ishte gjall Gjike Gerdhuqi do ishte jo kapo i vlores po i Europes kush ishte pak me ivjeter ne mosh e di

  • genti: 30/12/2019 16:29

   o vlora beni dhe altin po zani ka qene shume shok me burrelsin? nqs futeni ne youtude banda e pusit te mezinit ka pasur avokat maks haxhine video ngjitur me maks haxhine eshte nje djale me mjeker eshte denis gina shok me ata te pusit te mezinit dhe gjithe bandat e jugut

  • eldi: 30/12/2019 16:25

   beni: zani ka qene i pa diskutushem ne tirane rrinte me nehat kullen ne 1998 ne spitalim e burgut shkuan e takuan feriz kerrnaja dhe farmir hakla personalisht per respekt dhe ka cuar dhe nje whisky jane takuar ne oborr zani luciano dhe katstriot gerghuqi. keto i kam me fakte

  • eldi: 30/12/2019 11:50

   vlora1 altin po ata te pusit te mezinit a jan mbajt? disa nga ata u vrane ne leve dhe ai grup ka qene nga grupet me te frikshme ne shqiperi se ishin te mbledhur nga disa qytete kriminet me me emer te gjithe me nga 25 vjet ose burgim te perjetshem. a eshte e vertete qe zani donte te vriste gerdhuqet dhe per kete u prish me afrimin lucianon?

  • eldi: 30/12/2019 11:01

   vlora 1 dhe altin kenk info te sakta! didi cami ka qene shumr shok me vajdim lamen ne tirane kurse viktori me tan dajtin emiljano shullazin. viktori ka qene dhe shok me marsel sotirin ne durres. po keta dy antaret e bandes se gaxhait pse jane kunder viktorit cipuri dhe buzzederri

  • Beni: 30/12/2019 10:51

   Zani ka qene deri ne 99 derisa ja vran te gjithe me balil lefter agronin gerdhuqt luciano dhe grupi gaxhait derisa u ndan cipuri me sokolin,tatua me bertin taton e vran ne 2002 tek selia pd cipuri me sokolin,bertin e vran fieraket ne athin ne 2003 pas 99 Did cami ka pas grupin me te fort derisa e vrau ervin kaposhi,tori i ka vrare 3 vllezer didit vetem festa ka ngel dhe tani qe ka dal tori do kete feste ne vlore

  • Beni: 30/12/2019 10:45

   Gerdhuqajt i vrau tovi me nje TT ne mifol qe te 3

  • Vlora 1: 30/12/2019 00:29

   NE Vlore Superior kan Qen Qerdhuqajt me Kapo Gjike Gerdhuqin

  • Altin: 29/12/2019 19:25

   Nga 97 deri ne 99 ne vlore Kane qene Superior Zani, Gaxhai, Xhelitaj. Pas 99 deri ne 2004 Kane qene Superior Boraku nga njera ane dhe Dritan Veseli nga ana tjeter. Ka pasur dhe grupe te tjera me te vogla. Pas 2010 eshte mbajtur Edison Harizaj nga njera ane dhe Sinomati me Sulejmanin nga ana tjeter. Ndikim ne Vlore ka pasur dhe ka dhe hakmarrja per drejtesi.

  • Vik: 29/12/2019 10:46

   Duket vet..kujt nuk i esht cenosur ose vrar ndonje familjar..

 • Gimi: 28/12/2019 22:23

  I boni 21 vite burg per gabimet, mos doni ta pushkatoni. Meruni me meten e salen qe skan bo asnje dite dhe sa kane vrare

  Përgjigju
  • Tan: 29/12/2019 09:47

   Po 11 vite mo Gimi. Dhe po vrave njerez quhet gabim apo krim?

 • Vlonjati: 28/12/2019 22:23

  luft e madhe pritet

  Përgjigju
 • Vlonjat: 28/12/2019 22:04

  Vlora prap burdello më keq se cështë..

  Përgjigju
  • Ori: 28/12/2019 22:32

   Perse?

 • mikoshi: 28/12/2019 21:57

  doliiiii il capoooo dei capii

  Përgjigju
  • Toni: 29/12/2019 01:26

   Ka hik koha e ketij kapos

  • Tak tak: 28/12/2019 22:49

   Me te vertete? Ky eshte il capo dei capi i vlores re.

  • Levan: 28/12/2019 22:32

   O mikoshi pse ky komandon ne vlore? A ka njerez dhe fuqi apo eshte i vetem dhe nuk ka perkrahje.

  • Levan: 28/12/2019 22:32

   O mikoshi pse ky komandon ne vlore? A ka njerez dhe fuqi apo eshte i vetem dhe nuk ka perkrahje

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Skandali te Onkologjiku, ministrja: Mjekët e përfshirë të shkarkuar, s’mund ta mbajnë me bluzën e bardhë

Skandali te Onkologjiku, ministrja: Mjekët e përfshirë të shkarkuar, s’mund ta mbajnë me bluzën e bardhë