Akuzohet se dhunoi njerkën e tij, Apeli liron nga qelia Robert Kullën dhe e lë në arrest shtëpie

Akuzohet se dhunoi njerkën e tij, Apeli liron nga qelia Robert Kullën dhe e lë në arrest shtëpie

Robert Kulla

TIRANË - Gjykata e Apelit ka liruar nga qelia Robert Kullën, duke i caktuar masën e ‘arrest në shtëpi’. Djali i Nehat Kullës, personazhit të njohur të vitit 1997 në Shqipëri, akuzohej se kishte dhunuar njerkën e tij për çështje prone.

Kjo e fundit L.K., kishte kallëzuar Robertin se kishte ushtruar dhunë ndaj saj. Çështja lidhej me pronësinë e vilës së Nehat Kullës në Tufinë. Gjithçka lindi në vitin 2020, pas vdekjes së Nehatit.

Pas procedimit, Gjykata e Shkallës së Parë vendosi më datë 3 qershor 2024, masën e ‘arrestit në burg’ për Robert Kullën i akuzuar për veprat penale ‘Dhuna në familje’ dhe ‘Vetëgjyqësia’. Robert Kulla e dërgoi çështjen në Apeli duke ankimuar vendimin e Shkallës së Parë.

'Çështja në apel u shqyrtua mbi bazën e ankimit të bërë nga personi nën hetim Robert Kulla, i cili kërkoi prishjen e vendimit, lirimin e menjëhershëm pasi nuk e ka kryer veprën penale. Në alternativë caktimin e një mase sigurimi më të butë', thuhet ndër të tjera në njoftimin e Gjykatës.

Ai kërkoi lirimin e menjëhershëm pasi pretendoi se nuk ka kryer veprën penale. Në seancën e sotme në Apel, gjykatës Fuat Vjerdha vendosi të ndryshojë masën e arrestit në burg për Kullën duke e vënë atë në masën e sigurisë ‘arrest në shtëpi’.

'Në përfundim të gjykimit, sot më datë 14.06.2024, Gjykata e Apelit të Juridiksionit të Përgjithshëm, e përbërë nga trupi gjykues me Gjyqtar z. Fuat Vjerdha vendosi:

- Miratimin e vendimit nr. 1443 Regj.Them, datë 03.06.2024 të Gjykatës të Shkallës së Parë të Juridiksion të Përgjithshëm Tiranë me këto ndryshime:

- Caktimin ndaj të dyshuarit Robert Kulla të masën e sigurimit “arrest në shtëpi", parashikuar nga neni 237 i K.Pr.Penale, duke e urdhëruar të dyshuarin Robert Kulla të mos largohet nga banesa e tij...

- Urdhërohet lirimi i menjëhershëm i të dyshuarit Robert Kulla nga IEVP “Jordan Misja” Tiranë, nëse nuk mbahet për ndonjë shkak tjetër ligjor.', thuhet më tej  në njoftimin e Gjykatës.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

16 ndeshjet e Sylvinho në pankinën kuq e zi, nga debutimi me humbje tek kualifikimi historik dhe pika e marrë në Euro 2024

16 ndeshjet e Sylvinho në pankinën kuq e zi, nga debutimi me humbje tek kualifikimi historik dhe pika e marrë në Euro 2024