Alarm në Gjermani, një 22 vjeçare shqiptare me variantin britanik, fluturoi nga Rinasi

Mediat gjermane kanë raportuar se në qytetin e Hochtaunus, është raportuar rasti i parë me variantin britanik të COVID-19.

Varianti është identifikuar në një grua 22-vjeçare e cila u kthye nga Shqipëria dhe shfaqi simptoma të lehta të Covid-19, por në fakt ajo ka rezultuar e infektuar me mutacionin B117.

Si një masë paraprake, më pas u krye një sekuencë gjithëpërfshirëse e mostrës laboratorike dhe arriti të identifikohet mutacioni.

Gruaja po mbahet në karantinë, tha departamenti i shëndetësisë, ndërkohë që ka filluar gjurmimi i kontakteve të njerëzve të infektuar apo që kanë pasur kontakt me 22 vjeçaren.

Pavarësisht se në vendet fqinjë janë identifikuar raste me variantin e ri britanik, në Shqipëri ende nuk ka asnjë rast të konfirmuar. 

S.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Zgjedhjet e 25 prillit, kush nga liderët po bind më shumë Rama apo Basha?

Komento

Komente

 • Pa fjalë: 03/02/2021 16:49

  Po pra,shtet Lakrash!HallvaNiStan!

  Përgjigju
 • Manol: 03/02/2021 16:16

  E mo nga ku e solli ajo ne Gjermani, nga shqiperia. Ketu ne skemi laboratore ta konfirmoj, virusi britanik eshte ne shqiperi nga festat e fund vitit, qe shume shqiptare erdhen nga Britania. Prandaj dhe kemi ditet e fundit nje boom rastesh sepse virusi I Britanise shperndahet me kollaj

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Kjo është dashuria e jufkave', Rama vizitë në një bujtinë në Dibër: Të iki pandemia dhe pastaj do keni problem vetëm me rezervimet