'Aleatët e NATO-s të bashkuar kundër Covid', ambasada e SHBA: Sot Shqipërisë iu dhuruan 60 respiratorë

Foto gjate marrjes se respiratoreve, e publikuar nga ambasada

Ambasada e SHBA ka njoftuar se vendit tonë i janë dhuruar sot 60 respiratorë të prodhuar në Amerikë, për të përballuar luftën kundër Covid

Kjo sipas ambasadës tregon përkushtimin e aleatëve të Natos për të luftuar Covid.

"Aleatët e NATO-s qëndrojnë të bashkuar në luftën kundër COVID-19. Dorëzimi i sotëm në Shqipëri i 60 respiratorëve të prodhuar në Amerikë nga stoku i Aleancës tregon përkushtimin e Shteteve të Bashkuara ndaj lidhjes sonë transatlantike dhe bashkimin e vërtetë të NATO-s përballë sfidave globale", shkruan ambasada.

Nga respiratorët do të përfitojnë pacientët me nevoja urgjente në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza, në Spitalin Shefqet Ndroqi, si dhe në Spitalin COVID 3, i cili aktualisht po përfundon ndërtimin.

Ventiluesit janë pjesë e një donacioni nga Shtetet e Bashkuara për rezervat e NATO-s. Ato u ruajtën nga Agjencia e Ndihmës dhe Prokurimit e NATO-s në një depo në Qendrën Operative të NSPA Jugut në Taranto, Itali dhe u transportuan me transport rrugor komercial në Shqipëri në emër të Ministrisë Shqiptare të Mbrojtjes.

 Ndihma do të pasohet me pajisje shtesë mjekësore dhe pajisje që do të dorëzohen në Shqipëri në javët e ardhshme.

Gjatë tetorit / nëntorit 2020 Aleatët e NATO-s si Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut do të marrin dhjetëra ventilator dhe një total prej rreth 1,5 milion EUR në pajisje mjekësore përmes Fondit të Mirëbesimit të Përgjigjes Pandemike. Kjo pason kërkesat për ndihmë nga të tre vendet për Qendrën e Koordinimit Euro-Atlantik të Reagimit të Fatkeqësive në NATO.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga 1 dhjetori mësimi i kombinuar në klasa dhe online, ju duket vendim i drejtë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Edhe sot shifra stratosferike/ Ditë e vështirë në Itali, 827 kanë humbur jetën dhe 28,352 raste të reja me COVID-19