Ambasadori italian çel siparin e javës së gjuhës italiane në Gjirokastër: Do sjellë më shumë turistë në Shqipëri

Ambasadori italian në Shqipëri Fabrizio Bucci, ka çelur siparin e javës së gjuhës italiane në Gjirokastër. Prej më shumë se një dekadë, në Gjirokastër, gjuha italiane është e pranishme në dy shkolla 9-vjeçare publike dhe në një shkollë private.

"Nuk është rastësi që jam sot në Gjirokastër sepse nis java e gjuhës italiane dhe nuk ka vend më të mirë se sa në një shkollë ku mësohet gjuha italiane" - tha Bucci.

Pasi ka zhvilluar takim me kryebashkiakun Flamur Golemi ambasadori italian u shpreh optimist për çeljen e Shtëpisë Italiane në Gjirokastër, në një godinë historike.

"Numri i turistëve italian në Shqipëri është në rritje, dhe ka vëmendje të shtuar për Gjirokastrën. Ka interes për investime në zonë, ndaj mësimi i gjuhës italiane do të sjell përfitim për ata që do punojnë në turizëm. Kam bërë një takim me ministren e arsimit Kushi për të zhvilluar më shumë italishten" - tha Golemi. 

Ambasadori italian garantoi përfshirjen e “Aso Restaurit” në Gjirokastër çka do të mundësojë restaurimin e objekteve arkitektonike të qytetit të gurtë dhe ruajtjen e vlerave historike.

"Folëm me kryetarin për hapjen e një shtëpie italiane në Gjirokastër, në një godinë historike. Kemi bërë para një jave takim me organizaten  e restaurimeve "Aso Restauri" dhe dëshirojmë që ta sjellim edhe në Gjirokastër pasi ka mundësi për restaturime në qendren historike" - tha Bucci.

Java e Gjuhës Italiane zhvillohet çdo vit në datat 19 deri 25 tetor me qëllim përhapjen e kësaj gjuhe e kulture në mbarë botën.

E.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po zbatohet vendimi i ekspertëve që ndalon grumbullimin e më shumë se 10 personave?

Komento

Komente

  • Emanuela: 20/10/2020 07:25

    Eshte e domosdodhme per te ruajtur veten e te tjeret.E kam perjetuar me shume veshtiresi kete semundje virale. Mbrohuni

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ministria e Shëndetësisë: Nga 1 dhjetori rekomandojmë të fillojë mësimi i alternuar në shkolla, online dhe në klasë (VIDEO)