Ambasadori italian: Protesta e
PD të mos degjenerojnë në dhunë

Ambasadori italian: Protesta e<br />PD të mos degjenerojnë në dhunë
Ambasadori i Italisë në vendin tonë ka reaguar një ditë përpara protestës së Partisë Demokratike, të paralajmëruar për këtë të Enjte, duke theksuar se protestat janë pjesë e demokracisë, por nuk duhet që këto protesta të degjenerojnë në dhunë.
 
Alberto Cutillo ka qenë i drejtpërdrejtë, kur ka thënë se vetë opozita nuk duhet të lejojë që protestat të kalojnë në akte dhune.
 
Protestat janë pjesë e demokracisë dhe jetes demokratike të një vendi, mjafton që këto protesta të mos degradojnë dhe të shkojnë drejt dhunës, për kjo është një përgjegjësi e opozitës dhe këto duhet të kenë parasysh se duhen përmbajtur ligjeve. Protesta deri në momentin që nuk janë të dhunshme nuk e dëmtojnë imazhin e Shqipërisë në Europë” ka thënë Cutillo.
 
Këtë deklaratë ambasadori i Italisë e ka bërë nga Shkodra, si vizitë e tij e parë pas emërimit si ambasador në vendin tonë, duke theksuar se Bashkimi Europian duhet që të bëjë pjesë të tij edhe Shqipërinë.
 
Rruga për në Europë është shumë e veshtirë, dhe është e përbërë nga reforma shumë domëthënëse dhe të thella  që kërkojnë impenjim të madh nga vendet që mund ti kryejnë prandaj kërkojnë angazhim. Disa prej reformave kanë më shumë rendësi dhe në rastin e Shqipërisë, reforma në drejtësi nga BE është cilësuar si reforma më e qënësishme që procesi të shkojë përpara. Prandaj një pjesë e këtyre reformave kërkon një bashkim të gjitha forcave politike sepse nuk janë reforma që mund të bëhën nga njëra pjesë e politikes, prandaj duhet që forcat politike shqiptare të gjëjnë gjuhen e përbashkët për kalimin e këtyre reformave. Prandaj është e vështirë për mua që ti pergjigjem pyetjes së kur këto reformat ë adoptohen pasi nga nuk varet nga Italia dhe vendet e tjera por nga vete Shqipëria dhe forcat e saj politike, prandaj duhet gjetur gjuha e përbashket" tha ai.
 
Ambasadori nuk ka lënë pa përmendur edhe çështjen më së shumti të debatuar këto ditë, atë të reformës në Drejtësi, duke i bërë aplepalëve politike që të bashkëpunojnë.

Sistemi i drejtësisë pa element korruptiv është një sistem që të gjithë e dojmë nga SHBA, Evropë prandaj pastrimi i sistemit të drejtësisë nga elementët korruptiv është një proçes që duhet të konsiderohet normal dhe demokratikë” ka shtuar ai.


Ambasadori Cutillo realizoi disa takime me kryebashkiakët e Shkodrës, Lezhës e Vaut të Dejës.


Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)


 

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet