Ambasadori kinez: Kina do të vazhdojë të punojë me Rusinë për vaksinat, duke përfshirë njohjen e ndërsjellë

Ambasadori kinez: Kina do të vazhdojë të punojë me Rusinë për vaksinat, duke përfshirë njohjen e ndërsjellë

Kina do të vazhdojë të punojë me Rusinë për çështjet e bashkëpunimit në lidhje me vaksinat kundër COVID-19, duke përfshirë njohjen reciproke të barnave, tha ambasadori kinez në Rusi Zhang Hanhui në një intervistë për Sputnik.

"Vaksinat janë një armë e rëndësishme e nevojshme për të mposhtur përfundimisht pandeminë COVID-19. Kina është e gatshme të ndërlidhet me vendet e tjera, përfshirë palën ruse, për çështje bashkëpunimi që lidhen me vaksinat kundër koronavirusit të ri, duke përfshirë njohjen reciproke të vaksinave thelbësore nga dy vende, për të reduktuar në mënyrë efektive rrezikun e transmetimit të epidemisë ndërkufitare dhe për të promovuar një rend të ri të lëvizjes së shëndetshme, të sigurt dhe të rregullt të njerëzve”, tha Zhang.

"Bashkëpunimi kino-rus në lidhje me vaksinat kundër koronavirusit të ri është i ngushtë dhe efektiv," tha ai.

Ambasadori kujtoi se në nëntor 2020, faza e tretë e provave klinike të një vaksine të re rekombinante kundër koronavirusit (Ad5-nCoV) e prodhuar nga CanSino Biologics përfundoi në Rusi, në bazë të së cilës vaksina u lejua me kusht për shitje në Kinë dhe tani po i nënshtrohet procesit të aplikimit për regjistrimin e tij në Rusi.

Për më tepër, në Rusi kanë filluar provat klinike të fazës së tretë të një vaksine rikombinuese të koronavirusit të ri me proteinën e bashkimit (V-01). Fondi i Investimeve Direkte Ruse ka nënshkruar marrëveshje me disa prodhues kinezë për të prodhuar në Kinë 150 milionë doza të vaksinave ruse Sputnik V dhe Sputnik Light çdo vit, tha Zhang.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

‘Jam ende pak i ftohur’, Papa Françesku dërgohet në spital

‘Jam ende pak i ftohur’, Papa Françesku dërgohet në spital