Ambasadori rus në Serbi: Zgjidhja për Kosovën, me një rezolutë të re të OKB-së

Ambasadori rus në Serbi: Zgjidhja për Kosovën, me një rezolutë të re të OKB-së

Ambasadori rus në Serbi, Aleksandar Bocan-Kharchenko, ka deklaruar se një zgjidhje përfundimtare për Kosovën duhet të përcaktohet në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, duke miratuar një rezolutë të re që zëvendëson Rezolutën 1244.

“Vëmendja e vazhdueshme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj Kosovës është një nga parakushtet për rregullimin e problemit”, tha Bocan-Kharachenko për gazetën Politika në Beograd.

Serbia ka mbështetjen e Rusisë në organizatat ndërkombëtare për qëndrimin e saj dhe refuzimin për të njohur pavarësinë e Kosovës.

Dialogu në mes Beogradit dhe Prishtinës, i cili duhet të çojë në një marrëveshje juridikisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve, u ndërpre pasi në fund të vitit 2018, Prishtina vendosi taksën 100 për qind ndaj produkteve serbe.

Kosova më 1 prill hoqi taksën 100 për qind dhe vendosi masën e reciprocitetit ndaj Serbisë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Operacioni ‘Tempulli’/ Shiste drogë në afërsi të shkollave, arrestohet 49-vjeçarit në Poliçan (EMRI)

Operacioni ‘Tempulli’/ Shiste drogë në afërsi të shkollave, arrestohet 49-vjeçarit në Poliçan (EMRI)