Ambasadori turk në Romë: Armët jo konvencionale? Propagandë! Edhe politikanët italianë kanë rënë në këtë kurth

Ambasadori turk në Romë: Armët jo konvencionale? Propagandë! Edhe politikanët italianë kanë rënë në këtë kurth

Ambasadori turk në Romë, Murat Salim Esenli, përdori gjysmën e termave të thënë më parë në regimin e qeverisë italiane për sulmet në Siri, për të folur për marrëveshjen midis Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë të finalizuar mbrëmë gjatë takimit midis Presidentit Erdogan dhe Mike Pence: "Ne kemi ndalur operacionet me idenë për të sqaruar situatën në terren, mund të themi se operacionet kanë qenë mjaft të suksesshme dhe se tani do të merremi me mbështetjen e popullatës civile në të gjitha mënyrat".

Përballë provave nga shtypi ndërkombëtar për përdorimin e armëve jo konvencionale dhe me faktin se civilët kurdë kanë qenë viktima të sulmeve kimike, ambasadori sqaroi se fotot që qarkullojnë në mediat sociale e kanë origjinën në Veriun e Sirisë dhe nuk duhet ti atribuohen forcave turke.

Por jo vetëm kaq. Sipas tij, disa udhëheqës politikë italian kanë përdorur foton e një fëmije "viktimë e një sulmi kimik nga regjimi sirian" për të "kritikuar Turqinë". Politikanët italianë, vazhdoi ambasadori, "kanë rënë viktimë e propagandës. Unë nuk do t'ju përmend emra, por udhëheqësi i një partie politike italiane ka përdorur" në mediat sociale "këto imazhe për të kritikuar padrejtësisht Turqinë". Është një qëndrim "i pakujdesshëm" në lidhje me një akuzë që "nuk ka asnjë lidhje me të vërtetën", shtoi ai.


Lajmi kryesor:

Vazhdon ofensiva turke në Siri, pavarësisht armëpushimit, të vdekur dhe plagosur. Amnesty International: Turqia ka kryer krime lufte. Trump: Si dy fëmijë në një fushë lojrash


  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

I mbaroi leja, kthehet në burg Fredi Beleri: Nuk më vjen keq që duhet të shkoj në qeli

I mbaroi leja, kthehet në burg Fredi Beleri: Nuk më vjen keq që duhet të shkoj në qeli