Amerika do t'i kthejë Vatikanit letrën e vjedhur të Kristofor Kolombit

E pikturuar letra e Kristofor Kolombit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë bërë të ditur se do t’i kthejnë Vatikanit kopjen e letrës së shkruar në shekullin e 15-të nga Kristofor Kolombi, në të cilën zbuluesi rrëfen për familjen mbretërore të Spanjës, zbulimin e Amerikës.

Letra është përkthyer në latinisht dhe disa kopje të saj janë shpërndarë në të gjithë Europën.

Letra e Kolombit e shkruar më 1493 do t’i kthehet Librarisë së Vatikanit, e cila u përshkrua si “shtëpia e duhur për letrën”. Libraria e Vatikanit pranoi një kopje në vitin 1921, mirëpo në vitin 2011, një ekspert zbuloi se letra ishte falsifikuar dhe ishte përdorur si zëvendësim gjatë vjedhjes.


(Pikturë në Madrid ku shfaqet Kristofor Kolombi)

Kopja e vjedhur ishte gjetur në qytetin amerikan, Atlanta, ku ishte arritur pasi një amerikan e kishte blerë atë nga një tregtar, në vitin 2004, pa vetëdijen se ajo ishte vjedhur.

Kjo do të jetë letra e tretë e shkruar nga Kolombi që është vjedhur dhe kthyer, një u kthye në Firenze dhe një tjetër në Barcelonë

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Karaburun, Administrata e Zonave të Mbrojtura paralajmëron: Rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë! Banorët të jenë vigjilentë