Amnesty International ka denoncuar Turqinë për krime lufte gjatë ofensivës në Siri

Amnesty International ka denoncuar Turqinë për krime lufte gjatë ofensivës në Siri

Amnesty International ka denoncuar Turqinë për krime lufte gjatë ofensivës në Siri. Sipas një reagimi nga ana e saj: ushtria turke dhe militantët e saj sirianë kanë kryer "krime lufte" gjatë operacionit ushtarak kundër kurdëve në veri-lindje të Sirisë.

Sipas Amnesty, trupat e Ankarasë janë fajtorë për "shkelje të rënda dhe krime lufte, vrasje dhe sulme të paligjshme".

Amnesty International pretendon se ka mbledhur "informacione dhe prova dërrmuese të sulmeve pa dallime në zonat e banuara, përfshirë sulmet ndaj qendrave shëndetsore dhe shkollave.

Akuzat e Amnisty bazohen në dëshmitë e 17 personave përfshirë mjekë, gazetarë dhe njerëz të thjeshtë. Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, viktima civile në frontin kurd numërohen 72.


Lajmi kryesor:

Vazhdon ofensiva turke në Siri, pavarësisht armëpushimit, të vdekur dhe plagosur. Amnesty International: Turqia ka kryer krime lufte. Trump: Si dy fëmijë në një fushë lojrash


  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Bangladeshi përfshihet nga protesta të dhunshme studentore, 151 persona humbin jetën

Bangladeshi përfshihet nga protesta të dhunshme studentore, 151 persona humbin jetën