Anarkistët nuk ndalen kërkojnë lirinë e Alfredo Cospitos, sulmojnë me koktej molotov policinë në Romë, Qeveria italiane: Shteti s’pajtohet me kërcënime

ITALI- Një koktejl molotovi është hedhur mbrëmjen e së shtunës kundër policisë së Prenestinos në Romë.

Bastisja sipas të dhënave paraprake, lidhet me protestat e anarkistëve kundër masës 41 bis ndaj Alfredo Cospitos.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i qeverisë, pas përshkallëzimit të dhunës ku është shprehur se

“Sulmet e kryera kundër diplomacisë sonë në Athinë, Barcelonë dhe Berlin, si dhe atë të Torinos, dhuna në rrugë në Romë dhe Trento, plumbat drejt drejtorit i Tirreno -s dhe Prokurorit të Përgjithshëm Francesco Saluzzo , kokteji Molotov kundër një komisariati. Ta dini që veprime të tilla nuk do të frikësojnë institucionet . Aq më pak nëse qëllimi është lirimi i regjimit më të ashpër të burgjeve për ata që janë përgjegjës për aktet terroriste, shteti nuk pajtohet me ata që kërcënojnë ”.- thuhet një njoftim.

Të shtunën në mbrëmje, në Romë, pas një demonstrate në Trastevere për të mbështetur kauzën e Alfredo Cospito - për mbi njëqind ditë në grevë urie për të protestuar kundër regjimit 41bis - pati momente tensioni midis policisë dhe demonstruesve, tension që kulmoi në akte vandalizmi në rrugicat e lagjes. Të premten më 27 janar, dy sulme goditën dy zyra diplomatike italiane në Berlin dhe në Barcelonë . Në njoftimin për shtyp të Ministrisë së Jashtme italiane thuhet se persona të paidentifikuar thyen dritaren e ndërtesës ku ndodhet konsullata e përgjithshme në Barcelonë, duke lyer një mur në hyrje të ndërtesës dhe se në Berlin i dogjën makinën me targa diplomatike një zyrtari diplomatik në shërbim në ambasadën italiane.

Kush është Alfredo Cospito: 

Alfredo Cospito, është anarkisti 55 vjeçar i dënuar me burgim të përjetshëm për një sulm të ndodhur në vitin 2006 në shkollën e Karabinierëve të Fossanos. Për arrestimin e Cospitos janë dërguar edhe më parë paralajmërime në zyrat e Europolit në Bergamo ku u dërgua një bombë në shenjë paralajmërimi.

“Liri e menjëhershme për anarkistin Alfredo Cospito”, “jo më të burgosur”, ishin disa prej shkrimeve që dërgoheshin në kërcënimet që bëheshin për lirimin e anarkistit të arrestuar.

Sipas një raporti nga ‘Carabinieri del Ros’, ndër pikat e referimit të Cospito janë anarkistët rusë, të cilët, me akte terrorizmi, vrasje dhe sulme kundër shtetit u kanë transmetuar forcë, këmbëngulje, koherencë mbështetësve të tyre. Sipas hetuesve, Cospito, një figurë udhëheqëse në federatën informale anarkiste, ishte frymëzuesi i grupit romak të anarkistëve, autor i një libri të botuar në Romë, "Anarkistët e Bialystok 1903-1908", i akuzuar se shpërtheu një bombë të vendosur përballë një kazerme armësh në kryeqytet në lagjen San Giovanni.

Në vitin 2016, policia e Digos e Torinos urdhëruan arrestimin dhe të pesë personave të tjerë, përfshirë partneren e tij Anna Beniamino. Ndaj tij qrëndojnë akuza shumë të rënda.  Mes tyre përfshihet shpërthimi në Parkun Dukal të Parmës më 24 tetor 2005, dërgimi, më 2 nëntor 2005, i një pakoje shpërthyese kryetarit të atëhershëm të Bolonjës Sergio Cofferati, një bombë e dërguar në vitin 2006 në redaksinë e ‘CronacaQui’ në Torino, e cili shpërtheu dhe plagosi në sy redaktorin e gazetës Beppe Fossati. 

Grupi i Cospetos ishte gjithashtu përgjegjës për shpërthimin e dy bombave të vendosura në dhjetor 2003 pranë shtëpisë së Romano Prodit në Bolonjë. Ky hetim përfshin edhe sulmin në shkollën e Karabinierëve në Fossano. Fakte për të cilat Cospito u dënua me 20 vjet edhe pse Kasacioni vendosi një apel të ri për të ricaktuar dënimin (edhe për Beniaminon, 16 vjet e 6 muaj) duke pasur parasysh se nuk është kryer krimi i masakrës së përbashkët, por ai i masakrës politike. Gjë që parashikon edhe burgim të përjetshëm.

G.MO/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS