Anëtarësimi në NATO, Turqia ende pa marrëveshje me Finlandën dhe Suedinë

Anëtarësimi në NATO, Turqia ende pa marrëveshje me Finlandën dhe Suedinë

Turqia nuk ka gjetur një marrëveshje me Suedinë dhe Finlandën që të mund të mbështesë kandidaturën e tyre në NATO.

Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Ibrahim Kalin, në një konferencë për shtyp të transmetuar nga TV shtetëror TRT në përfundim të bisedimeve mes zyrtarëve turq dhe delegacioneve nga Suedia dhe Finlanda në Ankara. 

Kalin shtoi se dialogu me vendet skandinave do të vazhdojë dhe se Turqia u kërkon atyre të ndalojnë mbështetjen e grupeve të konsideruara terroriste nga Ankaraja për të mbështetur kandidaturën në Aleancën Atlantike.

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbërori: 25/05/2022 23:53

    Ky planhushållning bq është dora e zgjatur e Putinit…!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vrasja e 15-vjeçarit Fatjon Bici në Gramsh, Prokuroria kërkon 12 vite burg për autorin e mitur

Vrasja e 15-vjeçarit Fatjon Bici në Gramsh, Prokuroria kërkon 12 vite burg për autorin e mitur