Anëtarësimi në NATO, zyrtarët suedezë dhe finlandezë do të vizitojnë Turqinë 

Anëtarësimi në NATO, zyrtarët suedezë dhe finlandezë do të vizitojnë Turqinë 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

Delegacionet e nivelit të lartë nga Suedia dhe Finlanda do të mbërrijnë në Turqi sot në mbrëmje për bisedime me Ministrinë e Jashtme rreth aplikimeve të tyre për t'u bashkuar me NATO-n.

Vizita vjen pas kundërshtimit të Turqisë për anëtarësimin e dy vendeve në NATO.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha më parë se asnjë nga vendet nuk duhet të shqetësohet për të vizituar në përpjekje për të bindur Turqinë për ofertat e tyre.

Pa mbështetjen e të gjithë anëtarëve të NATO-s përfshirë Turqinë Suedia dhe Finlanda nuk mund t'i bashkohen aleancës ushtarake.

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi