Angli: Përballë mungesës së furnizimeve, çmimet e ushqimeve do rriten edhe më shumë

Angli: Përballë mungesës së furnizimeve, çmimet e ushqimeve do rriten edhe më shumë

Shefja e re e “Co-op”, koperativës konsumatore britanike, një sipërmarrje e shitjes me pakicë e shumicë të ushqimeve në Mbretërinë e Bashkuar njofton se çmimi i ushqimeve do të rriten, pasi do ketë edhe mungesë të furnizimit me disa artikuj, shkruan Reuters.

Shirine Khoury-Haq ka paralajmëruar se ndërprerja e furnizimit vazhdon të jetë një sfidë e madhe mes mungesës së brokolit, marules dhe vajit të lulediellit në raftet e shitësit me pakicë.

“Ana e ofertës së gjërave është ende një sfidë e madhe globalisht. Për shembull, përmbytjet në Spanjë kanë ndikuar tek perimet jeshile si brokoli dhe marulet. Në mënyrë të ngjashme, situata në Ukrainë ka ndikuar në mungesën e vajit të lulediellit, kështu që ne e kuptojmë se gjërat ende po ndryshojnë gjatë gjithë kohës”, tha ajo.

Ajo shtoi se rritja e çmimeve është e detyruar pasi kostot më të larta të furnizimit shtojnë një sërë presionesh inflacioniste.

Zonja Khoury-Haq tha se biznesi duhet të përgatitet për “paqëndrueshmëri të mëtejshme” dhe të jetë i pozicionuar mirë për të reaguar ndaj çështjeve të mëtejshme të furnizimit.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin e Bujqësinë (FAO): Çmimet botërore të ushqimeve nuk kanë qenë kurrë kaq të larta


M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Akuzat ndaj Ahmetajt/ Gazetari Doçi: Ditët në vijim SPAK mund të kërkojë arrestimin, do ndjekë rrugën e Llallës ose Tahirit! Avokati Çaça: Nuk akuzohet për diçka konkrete

Akuzat ndaj Ahmetajt/ Gazetari Doçi: Ditët në vijim SPAK mund të kërkojë arrestimin, do ndjekë rrugën e Llallës ose Tahirit! Avokati Çaça: Nuk akuzohet për diçka konkrete